طرح توجیهی تولید آب معدنی | برآورد احداث کارخانه آب معدنی

طرح توجیهی تولید آب معدنی به شما کمک می کند تا ذخایر طبیعی منابع آب معدنی که در مناطقی از کشور وجود دارد، به فرصتی برای سرمایه‌گذاری و صنعتی سازی تبدیل کنید. این فرصت تنها برای مناطقی است که دارای چنین مزیت طبیعی هستند. با سرمایه گذاری در این بخش می‌توانید از مزایای اقتصادی و سودآوری کلانی برخوردار شوید. به طوری که با راه اندازی فاز اول پروژه حداقل برای 18 نفر نیز به طور مستقیم اشتغال ایجاد می‌کنید. در ادامه خلاصه ای از این طرح را شرح داده ایم. برای دریافت مشاوره کسب و کار و خرید و سفارش طرح توجیهی با مرکز کاردوک تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ایده‌ و فرصت‌های سرمایه‌گذاری صنعتی از مرکز مشاوره کسب و کار کاردوک با شماره 02166418908 تماس بگیرید.

معرفی طرح توجیهی تولید آب معدنی

آب معدنی آبی زلال و بی‌بو و حاوی ترکیبات مفید طبیعی معدنی (همچون پتاسیم، کلسیم، آهن، اکسیژن) بوده و عاری از مواد مضر (مثل نیترات و آرسنیک) برای سلامتی انسان است. در فرایند تامین آب از منابع طبیعی، انتقال، تصفیه، پرکردن در ظروف، بسته‌بندی و توزیع محصول بعنوان یک کالای اقتصادی می‌باید از استانداردهای ملی ايران، مصوبات حوزه تولید و بسته‌بندی و آخرين اصلاحيه‌ها و تجديدنظرهای تبعیت نمود.

نظر به اینکه تامین آب از منابع طبيعی همانند چشمه و چاه‌های متصل به سفره های آب زير زمينی بدست می‌آيد، پس تركيبات آن در فصول مختلف سال باید از ثبات نسبی برخوردار بوده و با تغییر شرايط، ويژگی‌های آن نباید تغيير كند. ازدیدگاه اقتصادی واحد صنعتی تولید، فرآوری و بسته‌بندی انبوه آب معدنی می‌باید در نزديكترين فاصله ممكن قانونی به سرچشمه آب باشد. برای آشنایی با سایر طرح توجیهی صنایع غذایی نوشته شده در کاردوک کلیک کنید.

طرح توجیهی تولید آب معدنی با توجه به نقاضای بازار

به لحاظ افزایش تقاضا برای آب با توجه به سرانه مصرف روزانه هر فرد تا ۲ لیتر و عدم امکان تولید و بسته‌بندی آن در تمامی مناطق کشور و کشورهای همسایه (بدلیل شرایط اقلیمی خشک و محدود بودن منابع تامین آب شرب، سالم و  بهداشتی چه بصورت گاز دار و بدون گاز)، سرمایه گذاری در این طرح با شرط تامین و در دسترس بودن منابع آب قابل تایید با توجه به ظرفیت اقتصادی، موجه می‌باشد.

فرآیند تولید آب معدنی

تکنولوژی و روشهای تولید آب معدنی را می توان به سه بخش عمده تقسیم نمود .
الف) آماده‌سازی و سالم‌سازی آب

ب ) پر کردن وبسته‌بندی آب معدنی

ج) تولید ظروف و قطعات مورد نیاز جهت بسته بندی آب

کالاهای جايگزين آب معدنی

آب عنصری حیاتی برای نوشیدن وبهداشت انسان هاست، ما آن را برای تولید غذا و تامین حیات انسانی نیاز داریم. آب معدنی و آشامیدنی دارای کالاهای متعدد جایگزین همانند آب میوه‌ها، نوشابه‌های گازدار و بدون گاز، ماءالشعیر هست که ترکیب اصلی آن‌ها را نیز آب سالم تشکیل می‌دهد؛ پس عملا بازار خاص خود را دارند و جایگزنی ندارد. آب آشامیدنی به شیوه‌های مختلف نیر قابلیت غنی سازی را نیز دارد.

طرح توجیهی تولید آب معدنی | بررسی بازار و رقبا

نظر به وابستگی این تولید به وجود منابع آب سالم در ظرفیت و دبی اقتصادی و کمبود منابع آب در اقلیم‌های خشک کشور و کشورهای همسایه که غالباً با معضل تامین آب آشامیدنی سالم و بهداشتی مواجه هستند و به موازات توسعه مثبت فرهنگ مصرف استفاده از آب سالم به صورت مظروف، گستردگی كاربرد این محصول در حوزه صنایع از جمله ساختمان سازی و روند رو به رشد صنایع ساختمانی و تزئینی در داخل كشور و درک مناسب نیازهای متنوع خریداران و ضرورت صرفه جویی در میزان انرژی مصرفی، بهترین بازار هدف برای این محصول بازار داخل كشور سپس صادرات به کشورهای همسایه است.

آمار و ارقام مربوط به بازار

در حال حاضر در  کشور 292 جواز تاسیس احداث انواع آب آشامیدنی و معدنی گازدار و بدون گاز در کشور صادر شده است. از این تعداد 90 طرح با پیش بینی سرمایه گذاری 15117266 میلیون ریال و اشتعال 4088 نفر و پیش‌بینی ظرفیت تولیدی سالیانه 6312193 تن از انواع آب هست.

طرح‌های دارای پیشرفت فیزیکی بالای 35درصد در حال اجرا هستند. تعداد 317 واحد صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری صنعتی تولید انواع آب آشامیدنی و آب معدنی بسته بندی شده در کشور وجود دارد که دارای سرمایه گذاری اسمی 38744563 میلیون ریال، اشتغال اسمی 34935 نفر و ظرفیت تولیدی سالیانه 16641668 تن هستند. از این تعداد 106 واحد صرفا آب معدنی تولید می نمایند که دارای  اشتغال  5876 نفر با سرمایه گذاری 7884303 میلیون ریال و ظرفیت تولیدی سالیانه  5478568  می‌باشد.

نیاز بازار

بدون احتساب صادرات در کشور سالیانه 58000000 تن انواع آب آشامیدنی و معدنی مورد نیاز شرب است که هم اکنون بخش بزرگی از آن توسط آب موجود در سیستم‌های لوله کشی شبکه آب‌رسانی تامین می‌گردد. همزمان این آب به مصارف بهداشتی، شتشو، آشامیدن، فضای سبز و سایر نیازمندی‌های حوزه شهر و روستا می‌رسد که علل القاعده می‌بایست از سطوح تصفیه متفاوتی به تناسب استاندارد و نوع مصرف برخوردار می‌بود.

بودجه مورد نیاز جهت سرمایه گذاری

با توجه به  توان سرمایه‌گذاری، سطح تکنولوژی، محل استقرار و ظرفیت تولید در بخش‌های پرکن و بسته‌بندی آب و تولید ظروف مورد نیاز؛ سرمایه‌گذاری و اجرای طرح تولید و بسته‌بندی آب‌های معدنی گازدار و بدون گاز و یا غنی شده متفاوت است.

بر اساس مطالعات انجام شده در حال حاضر سرمایه‌گذاری ثابت تولید آب معدنی در بطری‌های 500 میلی لیتری و 1500 میلی لیتری و لیوانی با ظرفیت اقتصادی سالیانه حدود 30000تن، 96 میلیارد ریال و سرمایه در گردش 38 میلیارد ریال نیاز دارد.

نرخ بازدهی سرمایه گذاری انجام شده، بیشتر از 33 درصد بوده و کمتر از ۳ سال دوره برگشت سرمایه را خواهید داشت. در ذیل خلاصه‌ای از نیازمندی‌های احداث این واحد با ظرفیت عملی تولید سالیانه 30000تن انواع ظروف پر و بسته‌بندی شده آب معدنی در سال ارائه شده است. بدیهی است با گذشت زمان و تغییر شرایط اقتصادی باید مطالعات پیش امکان سنجی و بروز رسانی انجام شود.

مشخصات عمومی طرح توجیهی تولید آب معدنی

ردیف موضوع برآرود واحد
1 زمین 6800 متر مربع
2 زیربنا کل (تولیدی ،خدماتی و ستادی ) 2120 متر مربع
3 ماشین آلات داخلی 28700 میلیون ریال
4 ماشین آلات خارجی 81000 لیر ترکیه

جدول سرمایه گذاری طرح توجیهی تولید آب معدنی

ردیف موضوع هزینه ها  (میلیون ریال )
1 سرمایه گذاری ثابت 96128
2 سرمایه گذاری  درگردش 38125
3 کل سرمایه گذاری 134253

شاخص های مالی

موضوع میزان
نرخ بازده داخلی IRR 4/34  درصد
دوره برگشت سرمایه 13/3
نرخ بازده داخلي حقوق صاحبان سرمايه 76/37 درصد

مزایای اجرای طرح توجیهی تولید آب معدنی

 • سودآوری، بازده و دوره برگشت مناسب سرمایه­ گذاری
 • مصرف گسترده و رو به رشد محصولات طرح
 • امکان صادرات این محصول در صورتی که استانداردهای لازم در تولید این محصولات رعایت شوند.
 • امکان غنی سازی آب تولیدی با گاز و مواد مغذی
 • امکان توسعه سطح تکنولوژی، افزایش ظرفیت تولید و ایجاد تنوع
 • امکان تولید و توسعه ظروف مورد نیاز بسته بندی آب

نتایج  مطالعات فنی ، اقتصادی و مالی

اخذ مجوز پهای لازم از معاونت غذا و دارو و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و امور آب منطقه‌ای از الزامات و پیش شرط‌های اجرای این طرح است. اداره تامین زیر ساخت براساس پلان های مهندسی حوزه‌های سیل، صنعتی، مکانیکال و الکتریکی و برقراری ارتباطات فرا ملی به منظور تامین بخشی از ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز واحد از شرکت‌های خارجی از ضروریات این طرح سرمایه گذاری است.

نظر به ضرورت تنوع بخشی مستمر محصول و فرایندهای برنامه‌ریزی راه‌اندازی و اخذ پروانه واحد تحقیق و توسعه بنگاه و انخاذ تمهیدات به منظور تولید محصولات غنی شده براساس استاندارهای بهداشتی ملی و بین المللی بسیار ضروری است. اگر تصمیم به تولید چنین واحد صنعتی دارید می توانید تمامی مراحل پروژه از نوشتن طرح توجیهی ، اخذ مجوزها و تامین مالی را به مرکز کاردوک بسپارید. برای نوشتن طرح توجیهی کلیک کنید.

خدمات قابل ارایه کاردوک به طرح‌ها و واحدها

تهیه طرح توجیهی و امکان سنجی طرح با استفاده از نرم افزار کامفار توسط متخصصین کارآمد مهندسی

 • ارائه خدمات در انتخاب ماشین آلات، تاسیسات عمومی و طراحی سایت پلان
 • ارایه فرمولاسیون قابل استفاده در تولید محصولات
 • مشاوره بازاریابی و صادرات محصول با کیفیت به کشورهای دیگر
 • مشاوره اصلاح تکنولوژی، نوسازی و بازسازی واحدهای قدیمی
 • مشاوره ارتقا بهروری بنگاه

برای دریافت مشاوره از متخصصان مرکز مشاوره کسب و کار و کاریابی کاردوک جهت نوشتن طرح توجیهی می توانید با شماره 02166418908 تماس بگیرید.

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود

دریافت مشاوره