ایده های سرمایه گذاریسرمایه گذاریطرح توجیهیطرح توجیهی صنعتیفرصت سرمایه گذاری

طرح توجیهی تولید سیبک خودرو

طرح توجیهی تولید سیبک خودرو در واقع نقشه‌ای است که شما برای شروع کار و استفاده از فرصت‌های سرمایه گذاری به آن احتیاج دارید. تولید سیبک خودرو در کشور از مزیت اقتصادی مناسبی برخوردار بوده و سودآوری قابل توجهی دارد با تولید این محصول می‌توانید در زنجیره تامین هم فروشندگان قطعات و لوازم یدکی خودرو و همچنین تولیدکنندگان خودرو قرار بگیرید. شما می‌توانید برای نوشتن و یا خرید طرح توجیهی به مرکز کاردوک مراجعه کنید. برای مشاهده سایر طرح توجیهی صنایع خودروسازی و قطعه خودرو کلیک کنید.

طرح توجیهی تولید انواع سیبک خودرو | معرفی انواع سیبک خودرو

سیبک (‌Ball Joint) قطعه‌ای است که از یک گوی فلزی دسته‌دار تشکیل شده و داخل محفظه‌ای کروی از جنس فولاد سخت قرار دارد، اطراف این گوی با بوش‌های لاستیکی پوشیده شده است. سیبک در واقع قطعه ایست که باعث چرخش چرخ‌ها حول یک محور می‌شود، سیبک با تحمل وزن اجازه می‌دهد تا چرخ‌ها در هنگام گردش فرمان نیز حرکت بالا به پایین (برای مثال افتادن در یک دست انداز) داشته باشند. سیبک معمولا از یک طرف به طبق و از طرف دیگر به چرخ‌ها متصل هست. این قطعه اغلب در محور جلو و در سر طبق‌ها دیده می‌شود. دیگر انواع سیبک‌ها (که کوچک تر از سیبک‌های سیستم تعلیق هستند) در اتصالات میل فورج وجود دارد. شما می‌توانید در ادامه خلاصه طرح توجیهی سیبک را مشاهده نمایید. همچنین برای نوشتن طرح توجیهی کلیک کنید.

طرح توجیهی تولید انواع سیبک خودرو | سیبک فرمان

برای آنکه اصطکاک فرمان کاهش پیدا کند نیاز به یک سری قطعات کروی هست. سیبک فرمان در سیستم فرمان و هدایت خودرو این وظیفه را به عهده دارد. لرزش فرمان و یا سخت شدن گردش فرمان می‌تواند دلیلش خرابی سیبک فرمان باشد. این قطعه در دو محور جهت حرکت دورانی به صورت همزمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیبک فرمان به همراه بازوهای کنترل امکان حرکت در سه محور مختصاتی را ایجاد می‌کنند. به این صورت اجازه هدایت خودرو  و خنثی کردن حرکت‌های ناخواسته را به قسمت جلویی ماشین می‌دهد.

طرح توجیهی تولید انواع سیبک خودرو | سیبک طبق خودرو

طبق خودرو به قطعه از جنس فلز گفته می‌شود که از دو طرف بوش‌های محوری دارد. این قطعه از یک سمت به قطعات متحرک سیستم تعلیق و از طرف دیگر به شاسی خود وصل هست. در واقع شاسی را به قطعات سیستم تعلیق متصل می‌کند. گاهی طبق خودر به شکل A هستند، در این  حالت از سمتی که به شاسی وصل هست به دو محور تقسیم می‌شود.

خودرو سازان با در نظر گرفتن نوع سیستم تعلیق هر خودرو از طبق‌های خاصی استفاده می‌کنند. پس ممکن است در هر دو محور و یا یکی از محورهای ماشین طبق به کار برود. محل قرارگیری طبق‌ها نیز در هر خودرویی تفاوت دارد، گاه در نیمه بالا و گاه در نیمه پایین چرخ‌ها کار گذاشته می‌شود. از دیگر وظایف طبق‌ها انتقال نیروهای عرضی و طولی از جاده به سگ دست، میل موجگیر و شاسی است.

طرح توجیهی تولید انواع سیبک خودرو | سیبک بغل شاسی خودرو

سیبک بغل شاسی در دسته‌ی جلوبندی و زیر بندی قرار می‌گیرد و در قسمت بدنه‌ی موتور خودرو نصب می‌شود. سیبک بغل شاسی به نوعی تکیه گاهی برای حفظ تعادل خود است. این قطعه از یک سر به سیبک تعادل و سر دیگر آنبه هزار خار جعبه فرمان وصل می‌شود. به طور کلی سیبک بغل شاسی جلوبندی را به بدنه وصل می‌کند. همچنین این قطعه باعث نرم شدن فرمان و از بین رفتن لرزش ماشین می‌شود.

طرح توجیهی تولید انواع سیبک خودرو | سیبک مفصل

سیبک مفصل در دو نوع معمولی و هیدرولیک در دسته قطعات جلوبندی و سیستم تعلیق در ماشین سازی به کار می‌رود. وظیفه این قطعه اتصال جعبه فرمان به سیبک و انسجام جعبه فرمان است.

طرح توجیهی تولید انواع سیبک خودرو | سیبک تعادل

سیبک تعادل یا میل موجگیر بخشی از سیستم تعلیق خودرو است که به دلیل فنر مانند بودنش موجگیر محسوب می‌شود. وظیفه آن حفظ تعادل خودرو است. به کارگیری سیبک تعادل با دو بوش در دو سر آن باعث کاهش صدا می‌شود. این قطعه بین دو چرخ در میان دسته ای از لاستیک‌های تعادل قرار می‌گیرد. برای تهیه طرح توجیهی و امکان سنجی طرح کلیک کنید.

طرح توجیهی تولید انواع سیبک خودرو | سیبک زیر اکسل

تا به حال متوجه شدید که سیبک به قطعه ای کروی شکل گفته می‌شود که در نقطه اتصال اصطکاک را کاهش می‌دهد. سیبک زیر اکسل یا همان سیبک زیر کمک هم در سیستم تعلیق و در زیر اکسل نصب می‌شود و یکی از اجزای مهم این سیستم است.

استانداردهاي محصول

سیبک‌ها در ایران دارای سری استاندارهای ثبت شده ملی و تایید شده توسط موسسه استاندارد ایران با روش آزمون 3390 و 3391 هستند. در ادامه مواردی که در هر کدام از این استانداردها مورد بررسی قرار می‌دهند را ذکر کرده ایم.

استاندارد 3390 (خودرو – سيبک – ویژگی‌ها)

در این استاندارد براساس معیارهای تعریف شده  ابعاد فیزیکی، نوع و جنس مواد و پرداختها، روان كاری، وضعیت درپوش‌های مانع گرد و غبار، مهارت در كار از نقطه نظر نبود زوائد ،پلیسه، صیقل و… کنترل می‌گردد.

 استاندارد3391  (خودرو – سيبك – روش آزمون )

در این استاندارد آزمون‌های ذیل تعریف و برای استاندارد سازی و اخذ مجوز استاندارد محصول انجام و انطباق محصول با معیارهای پیش بینی شده الزامی است :

 • آزمون مقاومت مفصل در برابر ضربه
 • آزمون تنش تسليم كروی
 • آزمون باركششی مفصل كروی
 • آزمون گشتاور پيچشی و نوسانی اعمال شده بر مجموعه سيبک
 • آزمون مقاومت دربرابر حركت بادامكی مفصل نسبت به كاسه مفصل
 • آزمون خستگی و حرارتی مجموعه سيبک
 • آزمون مرحله 1- حداكثر بار ( بار )
 • آزمون مقاومت مجموعه در برابر تورفتن و بيرون آمدن
 • آزمون مرحله 2- آزمون طول عمر
 • آزمون زاويه دار شدن مجموعه سيبك

کالاهای جايگزين سیبک خودرو

ماهیت طرح حاضر، قطعه سازی است و در صنعت قطعه سازی نیز تولید براساس مستندات فنی، نقشه، روش تولید و دستورالعمل‌های آن صورت می‌گیرد و لذا خارج از فرایند فوق، نمی‌توان قطعه‌ای را تولید و عرضه کرد. هر کدام از قطعاتی که در طرح ارائه می‌شود وظیفه و کاربردی دارد که حذف و یا جایگزینی آن را غیر ممکن می‌کند. اما تهیه این قطعات از دیگر تولیدی‌ها و یا واردات آن‌ها موضوع دیگری است. جهت ثبت نام در سامانه بهین یاب و سامانه‌های مختلف کلیک کنید.

فرآيند توليد

تولید سیبک دارای مراحل پیچیده و گسترده ای است که در طی آن قطعات دیگر هم تولید می‌شود. معمولا تولید این قطعه به صورت سفارشی و مونتاژ صورت می‌گیرد. در ادامه به طور خلاصه شرحی از فرایند تولید را بیان کرده‌ایم.

مراحل تولید سیبک خودرو

۱-برش: در اين فرآيند مواد اوليه مثل مفتول‌ها و ورق‌ها بريده می‌شوند.

۲-پيش گرم كردن: بدنه‌های چپقی و طبق محورهای سيبک چينی و طبق كه از مفتول ساخته می‌شوند جهت عمليات فورجينگ پيش گرم ميشوند.

۳-فورجينگ: يا شكل دهی قطعات فوق توسط چكش پس از رسيدن به دمای مورد نظر

۴-آرايش دادن: زوايد و پليسه‌هايی كه پس از فرم دهی تحت فورجينگ باقی مانده‌اند به وسيله پرس ضربه ای حذف می‌شوند.

۵-گرده بری: پس از برش اوليه ورق‌ها عمليات گرده بری به وسيله پرس ضربه ای انجام می‌شود.

۶-نرماله كردن: پس از آرايش دادن قطعات بدنه‌ها جهت رسيدن به خواص مطلوب كريستال در كوره مخصوص نرماله می‌شود.

۷-سفت كاری: قطعات محورها تحت عمليات سخت كاری قرار می‌گيرند.

۸-بازگشت: بازگشت قطعات محورها پس از سخت كاری در كوره با مكانيزم هوا صورت می‌گيرد.

۹-تراشكاری: تراشكاری برای كليه قطعات مفتول شامل بدنه‌ها و محورها صورت می‌گيرد.

۱۰-سختكاري سطحی: قطعات محورها به لحاظ گشتاور قرار داشتن بايد سخت كاری سطحی نيز بشوند.

11-رینگ کوچک و بزرگ: پس از طی مراحل  رینگ­زنی، تنش­زدایی و رنگ­آمیزی تولید می‌گردند . یاتاقان نیز در پروسه تولید به روش تزریق پلاستیک متناسب با نوع سیبک تولید و آماده می‌گردد. گردگیر نیز پس از امتزاج کائوچو با دیگر افزودنی‌ها متناسب با نوع سیبک در پروسه طولانی و فنی تولید قطعات لاستیکی تولید  می‌گردد.

۱۱-مونتاژ قطعات: به وسيله عمليات جازدن اجزا و نصب درپوش‌ها صورت می‌گيرد .

۱۲-بسته بندی: بسته بندی محصول در كارتن و جعبه‌های چوبی انجام می‌شود.

نکته در مورد 12 مرحله تولید

شرح فرآیند فوق مختص به واحدهایی است که با حجم قابل ملاحظه ای از سرمایه‌گذاری اقدام به خرید کلیه ماشین آلات و تجهیزات از طراحی و ساخت کلیه قطعات تا مونتاژ و کنترل نهایی محصول را کرده اند. فرآیند مورد نظر در این طرح و ماشین آلات پیش بینی شده صرفاً در بخش مونتاژ نهایی و تست و کنترل کیفی محصول و بسته بندی و عرضه آن خلاصه می‌گردد. شرح فرآیند بر اساس این روش به شرح ذیل است.

بخشی از ماشین آلات وتجهیزات آزمایشگاهی تولید سیبک

بررسی بازار و رقبا

جدول 11- پيش بيني ميزان تقاضاي داخلي انواع سیبک خودرو ( عدد )

زمان‌بندی 1399 1400 1401 1402 1403
تقاضاي آتي 18600000 19100000 19600000 20100000 20600000

سرمایه گذاری مورد نیاز

بر اساس مطالعات انجام شده  احداث و تولید سیبک خودرو  در سال جاری با ظرفیت اقتصادی حدود  55 میلیارد ریال سرمایه اولیه نیاز دارد. نرخ بازدهی سرمایه گذاری بیشتر از 42 درصد بوده و کمتر از 4 سال سرمایه اولیه خود را برداشت می‌کنید. در ادامه خلاصه‌ای از نیازمندی‌های احداث این واحد با ظرفیت عملی تولید سالیانه 300000 عدد سیبک در سال ارائه شده است:

مشخصات عمومی طرح

ردیف موضوع برآرود واحد
1 زمین 2000 متر مربع
2 زیربنا کل( تولیدی ،خدماتی و ستادی ) 700 متر مربع
3 ماشین آلات داخلی 13150 میلیون ریال

جدول سرمایه گذاری طرح

ردیف موضوع هزینه‌ها  (میلیون ریال )
1 سرمایه گذاری ثابت 22965
2 سرمایه گذاری  درگردش 9558
3 کل سرمایه گذاری 25965
4 هزینه تولید سالیانه 55850

شاخص‌های مالی

موضوع هزینه‌ها
نرخ بازده داخلی IRR 89/42 درصد
دوره برگشت سرمایه 82/3
اشتعال نیروی انسانی 20

مزایای اجرای طرح

با توجه به مصارف متعدد سیبک به عنوان کالایی ضروری و مصرفی در خودرو در کشور تقاضای بالا و جذابیت قابل قبولی در این زمینه جهت جایگزینی  سیبک‌های وارداتی با مونتاژ داخل موجود است. در ادامه برخی از مزایای اجرای این طرح ارائه شده است:

 • سودآوری، بازده و دوره برگشت مناسب سرمایه­ گذاری
 • کاربرد گسترده و رو به رشد محصولات طرح هم بعنوان کالای جایگزین محصول خارجی
 • امکان صادرات این محصول در صورتی که استانداردهای لازم در این محصول رعایت شوند.

نتیجه مطالعات مالی و اقتصادی

با ارايه معيارهای محاسبه هريک از موارد برآورد سرمايه ثابت و در گردش و توضيح پيرامون  هزينه‌های ثابت و متغير طرح، پيش‌بينی و قيمت تمام‌شده و همچنين سود ساليانه طرح که محاسبه گرديده است.

مهم‌ترين شاخص‌هاي مالی و اقتصادی طرح با محاسبات مالی توسط نرم‌افزار Comfar III Expert، وضعيت قابل قبولی را به لحاظ مالی نشان می‌دهد و بدلیل وجود تقاضای مازاد در طول چند سال اول زمينه بسيار مساعدی برای ایجاد اين واحد فراهم است.

برای بازدید از سایر طرح توجیهی صنعتی نوشته شده توسط تیم کاردوک کلیک کنید.

خدمات قابل ارایه کاردوک به طرح‌ها و واحدهای تولید کننده

برای تهیه طرح توجیهی در زمینه‌های مختلف می‌توانید با کارشناسان تماس بگیرید. از جمله خدمات مرکز مشاوره کسب و کار کاردوک می‌توان به موارد زیر اشاره داشت :

 • ارائه خدمات در انتخاب ماشین آلات، تاسیسات عمومی و طراحی سایت پلان
 • تامین نیروی انسانی نصب و راه اندازی ماشین آلات و تاسیات عمومی طرح تولید
 • مشاوره فرمولاسیون مواد اولیه
 • مشاوره اصلاح تکنواوژی، نوسازی و بازسازی واحدهای قدیمی
 • مشاوره صادرات محصول با کیفیت به  کشورهای دیگر
 • تهیه طرح توجیهی و امکان سنجی طرح با استفاده از نرم افزار کامفار توسط متخصصین کارآمد مهندسی
 • ثبت نام در سامانه بهین یاب و سامانه‌های مختلف

برای دریافت مشاوره از متخصصان مرکز مشاوره کسب و کار و کاریابی کاردوک جهت نوشتن طرح توجیهی می‌توانید با شماره 02166418908 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره