نوشتن طرح توجیهی | راهنمای کامل و جامع نحوه نگارش طرح توجیهی

10

نحوه نوشتن طرح توجیهی را می دانید؟ طرح توجیهی ( Feasibility Study ) گزارشی است که توجیه پذیری و یا قابل انجام نبودن یک پروژه یا طرح را از ابعاد مختلف نشان می دهد. کسب و کار های نوپا به منظور دریافت مجوز از سازمان ها و دریافت تسهیلات بانکی و یا جذب سرمایه گذار نیازمند آماده سازی و ارائه طرح توجیهی هستند. از آنجایی که سرمایه گذارها و موسسات مختلف تمایلی به سرمایه گذاری بر روی پروزه ها و طرح های ناموفق را ندارند باید در نگارش طرح توجیهی نهایت دقت عمل را داشته باشید. در این به بررسی دقیق نحوه نگارش طرح توجیهی می پردازیم.


برای دریافت مشاوره از متخصصان مرکز مشاوره کسب و کار و کاریابی کاردوک جهت نوشتن طرح توجیهی می توانید با شماره 02166418908 ماس بگیرید.

 

 

نحوه نگارش طرح توجیهی

معمولا نگارش طرح توجیهی توسط یک فرد متخصص در زمینه کسب و کار به تحریر در می آید. تنظیم و نوشتن طرح توجیهی شامل مراجل زیر است :

1- مشخصات مجری طرح

مجری طرح کسی است که مسئولیت اجرای طرح را به عهده دارد که لازم است مشخصات فردی، شماره تماس و آدرس وی قید گردد.

2- مشخصات طرح توجیهی

به منظور جلب رضایت خوانندگان، طرح و پروژه باید به صورت مشخص و واضح شرح داده شود. سوالاتی مانند پروژه مورد نظر چیست ؟ و چگونه به سود آوری می رسد ؟ از جمله مهمترین سوالاتی که است که باید در این قمست به آنها پاسخ داده شود.

3- مشخصات مجوز های قانونی

تمامی اقدامات قانونی، حقوقی و جواز هایی که برای راه اندازی این پروژه نیاز است در این قمست توضیح داده می شود.

4- مشخصات محصول یا خدمات پروژه

هر پروژه ای در نهایت به تولید یک محصول یا ارائه یک خدمات منتهی می گردد. در نگارش توجیهی ضروری است که حاصل نهایی برای جذب سرمایه گذار ها مشخص گردد و همچنین روش و فرایند تولید محصول یا ارائه خدمات به درستی شرح داده شود. از جمله سوالات مهمی که در این بخش باید به آنها پاسخ دهید می توان به موارد زیر اشاره داشت: برتری محصول یا خدمات نهایی شما نسبت به رقبا چیست ؟ ضرورت تولید این محصول یا ارائه این خدمات در چیست؟

5- برآورد و پیش بینی مالی | نوشتن طرح توجیهی

با استفاده از شاخص و معیار های قابل اندازه گیری، میزان سرمایه اولیه پروژه در زمان نگارش طرح توجیهی باید لحاظ شود. همچنین هزینه نگهداری، برآورد سرمایه در گردش، هزینه لوجستیک، استهلاک، منابع، هزینه های یپش بینی نشده نیز در این قسمت مشخص می گردد.

6- برآورد هزینه های سرمایه گذاری

در طرح توجیهی باید هزینه های سرمایه گذاری، چگونگی سرمایه گذاری و تسهیلات مالی مشخص شود. در این قسمت باید قیمت تمام شده محصول یا خدمات پروژه، سود و زیان نهایی طرح ، بهای محصول نهایی برای فروش و …. نشان داده شود.

7- برنامه ریزی اجرای طرح

با توجه به نیاز ها و برآورد های انجام شده اولیه، برنامه ریزی و زمان بندی اجرای طرح ارائه می شود.

بهترین فرد برای نوشتن طرح توجیهی کیست ؟

طرح توجیهی امری تخصصی است که باید توسط یک فرد متخصص انجام شود. چرا که در صورت هر گونه اهمال می تواند منجر به عدم سرمایه گذاری توسط نهاد های ذی ربط گردد. شما می توانید برای نگارش طرح توجیهی خود را به تیم متخصص کاردوک بسپارید یا برای برطرف کردن مشکلات خود در این زمینه از مشاوران کاردوک مشاوره بگیرید.

کاربرد نوشتن طرح توجیهی

مطالعات امکان سنجی معمولا برای تامین منابع مالی طرح های جهت سرمایه گذاری ارائه می گردد. تا بر اساس برنامه ریزی و منابع مورد نیاز و ههچنین با توجه به درآمد ها و شرایط بازگشت سرمایه ( نقطه سر به سر )، سرمایه گذار ( بانک ها ، ارگان ها و نهاد های ذی نفع و … ) را متقاعد کنند تا در پروژه مشارکت کند. بررسی سرمایه گذاری در سه بخش مطالعات بازار، مطالعات فنی و مطالعات مالی انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله اهداف طرح توجیهی را مطالعه نمایید.

برای دریافت مشاوره از متخصصان مرکز مشاوره کسب و کار و کاریابی کاردوک جهت نوشتن طرح توجیهی می توانید با شماره 02166418908 تماس بگیرید.

 

10 دیدگاه
 1. melisa می گوید

  سلام خیلی ممنون از مقاله خوب تون و راهنمایی های که کردید. همه کسایی که تو کاردوک دارن زحمت می کشن ممنونم

  1. pouya می گوید

   ممنون از نظر مثبتتون ، فقط تلاش میکنیم خدمات با کیفیتی ارائه بدیم

 2. Farhad می گوید

  من چند بار تماس گرفتم گوشی خاموش بود ، میخاشتم بپرسم هزینه برای نوشتن طرح توجیهی چقدر هست؟

  1. pouya می گوید

   سلام بابت عدم پاسخگویی عذر می خوایم . حتما به این موضوع رسیدگی میشه. هزینه طرح توجیهی بسته به حجم کار و سفارش شما تفاوت داره . بعد از تماس با کارشناس مربوطه اتصال داده میشید و اطلاعات لازم را از ایشون دریافت می کنید.

 3. درخشان می گوید

  یه طرح توجیهی برای احداث یه کارخانه می خام . شما میتوید بنویسی?

  1. pouya می گوید

   بله نوشتن طرح توجیهی تو زمینه های مختلف تخصص ماست. قبل از نوشتن طرح توجیهی پروژه اتون باید بررسی بشه اگر توجیه اقتصادی داشته باشه طرح هم براتون نوشته میشه

 4. حسن ذوالقدر می گوید

  سلام من می خواستم جواز تولید رمز ارز بگیرم بهم گفتن برم توی سامانه بهین یاب ثبت نام کنم وقتی ثبت نام کردم دیدم طرح توجیهی می خواد ازم … طرح توجیهی چطوری باید تهیه کنم آیا امکانش هست خوده من بتونم بنویسمش یا خیر ؟

  1. pouya می گوید

   سلام تهیه طرح توجیهی توسط کارشناسان و مهندسان باید انجام بشه . نوشتن طرح توجیهی کاری تخصصی است که نیاز به آموزش در مقاطع عالیه دارد. شما می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس گرفته و برای سفارش طرح توجیهی اقدام نمایید.

 5. تجلی می گوید

  نوشتن طرح توجیهی برای ارائه به بانک هزینش چقدر می شه ممنون از سایته خوبتون

  1. pouya می گوید

   سلام طرح های توجیهی با توجه به نوع پروژه ، حجم کار ، سرمایه اولیه و …. تعیین قیمت می شوند. بنابراین لازمه با شماره های درج شده تماس بگیرید و با کارشناسان کاردوک در این مورد صحبت نمایید.

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود