طرح توجیهیطرح توجیهی صنعتی

دستگاه های تولید تی بگ و دمنوش گیاهی و میوه ای

بازار جهانی چای در سال 2020 قریب به 200 میلیارد دلار آمریکا ارزش گذاری شده است و پیش بینی می‌شود تا سال 2025 به بیش از 318 میلیارد دلار برسد، اندازه بازار جهانی دمنوش‌های گیاهی نیز 3.32میلیارد دلار در سال 2020 ارزش‌گذاری شده است و انتظار می‌رود کل درآمد تاسال 2021 تا 2027؛ 4.94درصد رشد کند و به 4.65میلیارد دلار برسد که نشان از محبوبیت چای و دمنوش‌ها در سراسر جهان است. این نوشیدنی‌ها که در ابتدا به عنوان یک نوشیدنی دارویی استفاده می‌شد برای استفاده تفریحی ابتدا در زمان سلسله تانگ رواج دشات و سپس به سایر کشورهای آسیایی نیز گسترش پیدا کرد و از قرن16 نیز به اروپا آورده و در سراسر جهان گسترش یافت. در ادامه دستگاه های مورد نیاز برای تولید تی بگ و دمنوش گیاهی و میوه ای را معرفی کرده‌ایم.

دستگاه های تولید تی بگ و دمنوش گیاهی و میوه ای
دستگاه های تولید تی بگ و دمنوش گیاهی و میوه ای

  

دستگاه های تولید تی بگ برای کدام گیاهان دارویی استفاده می‌شود؟

فرآوری گیاهان دارویی همانند تولید دمنوش‌های گیاهی باتوجه به ذخایر متنوع و غنی از گیاهان دارویی در کشور ما به عنوان یک مزیت اقتصادی می‌تواند بستر توسعه بیشتر صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی باشد.

از آنجا که گیاهان دارویی منبع درآمد باارزشی هستند؛ لذا باید جهت رقابت در بازارهای جهانی به سمت فناوری‌های جدید فرآوری و بسته‌بندی در این حوزه پیش برویم و به موازت ارتقاء دانش فنی در تولید و تنوع انواع دمنوش‌های گیاهان و میوه‌ها، سطح تخصص در فرآوری، طعم‌دار نمودن و تولید ترکیبی سالم بهداشتی ارگانیگ از گیاهانی را که هم جنبه دارویی خود را حفظ و هم مشتری پسند باشند را نیز توسعه دهیم.

معرفی کدهای ISIC متعلق به محصول مورد بررسی

براساس سيستم طبقه بندی گیاهان دارویی دارای و فرآورده‌های مرتبط کدهای آیسیکی به شرح ذیل را دارد.

معرفی کدهای ISIC متعلق به محصول مورد بررسی
معرفی کدهای ISIC متعلق به محصول مورد بررسی

گیاهان مورد استفاده در تولید دمنوش‌های گیاهی و میوه‌ای انواع زیادی دارند؛ بدیهی است این گیاهان هرکدام به تنهایی و در ترکیب با یکدیگر خواص بسیار متفاوتی را ایجاد می‌کنند. برای آشنایی با انواع دمنوش‌های طعم دار شده تک گیاه، دو گیاه، سه گیاه، چهارگیاه، پنج گیاه و هفت گیاه و میوه‌ای از گیاهانی همانند بابونه، گل گاوزبان، نعناع معطر، اسطوخودوس، رزماری، ریحان، پونه کوهی، سنبل الطیب، بومادران مقاله طرح توجیهی دمنوش گیاهان دارویی را بخوانید.

فرایند و دستگاه (ماشین آلات) تولید تی بگ و دمنوش گیاهی و میوه ای

استفاده از گیاهان دارویی به عنوان مواد اولیه برای تولید انبوه  محصولات نیاز به جدا سازی، آسیاب، خشک کردن، سورتینگ، بسته بندی دارد. از این گیاهان در صنایع غذایی مختلفی همانند تولید دمنوش‌ها استفاده می‌شود.

اساس این فعالیت‌ها بر فرآوری با حفظ خواص مواد موثره مفید موجود در بخش‌های مختلف گیاهان استوار است. گیاهان دارویی جهت نگهداری طولانی مدت و کاربردهای مختلف به عنوان مواد اولیه در صنایع تبدیلی ابتدا آماده سازی، شستشو، غبار روبی، تمیز و سپس خشک می‌نمایند. لذا فروآری صنعتی گل و گیاهان نیازمند خط تولید پاکسازی و خشک کردن می‌باشد. برای خشک نمودن گیاهان تکنیک‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا طی آن رطوبت گل و گیاه گرفته شده و در نهایت محصول خشک شده با حفظ خواص اولیه را داشته باشیم.

فرایند و دستگاه (ماشین آلات) تولید تی بگ و دمنوش گیاهی و میوه ای
فرایند و دستگاه (ماشین آلات) تولید تی بگ و دمنوش گیاهی و میوه ای

مواد اوليه تولید دمنوش ها

با توجه به توضيحات ارائه شده در بخش ويژگی‌های فنی محصول، مواد اوليه اصلی تولید دمنوش را گیاهان متنوع طبیعی تشکیل می‌دهد که به صورت تی بگ بسته بندی و ارایه می‌گردد. بدیهی است در این فرایند از مواد دیگری همانند جعبه دمنوش، اسانس طبیعی، کارتن، نخ، رول opp، و بروشور نیز استفاده می‌گردد.

مواد اوليه تولید دمنوش ها

خدمات قابل ارایه کاردوک به طرح‌ها و واحدها

تهیه طرح توجیهی و امکان سنجی طرح با استفاده از نرم افزار کامفار توسط متخصصین کارآمد مهندسی

  • ارائه خدمات در انتخاب ماشین آلات، تاسیسات عمومی و طراحی سایت پلان
  • ارایه فرمولاسیون قابل استفاده در تولید محصولات
  • مشاوره بازاریابی و صادرات محصول با کیفیت به کشورهای دیگر
  • مشاوره اصلاح تکنولوژی، نوسازی و بازسازی واحدهای قدیمی
  • مشاوره ارتقا بهروری بنگاه

برای دریافت مشاوره از متخصصان مرکز مشاوره کسب و کار و کاریابی کاردوک جهت نوشتن طرح توجیهی می توانید با شماره 02166418908 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره