طرح توجیهیطرح توجیهی صنعتی

طرح توجیهی تولید ظرف پلاستیکی یکبار مصرف | طرح ظرف پلاستیکی یکبار مصرف

طرح ظرف پلاستیکی یکبار مصرف یکی از مهمترین طرح های حوزه صنایع پلاستیکی می باشد. مصرف ظروف یکبار مصرف در اشکال، اندازه ها و کیفیت هاي متعدد در جهان بدلیل ارزانی وحفظ بهداشت و جلوگیری از انتقال عوامل بیماری زا  بسیار رایج شده است و تکنولوژی های تولید آن بشدت گسترش پیدا کرده است  استفاده از این ظروف در مراکـز ارائـه انـواع اغذیه و خوراکی هاعلل الخصوص فست فود ها  بدلیل ضرورت  صرفه جویی در زمان شستشو ورستوران های بیرون بر  بسیار رایج شده شده است از ظروف یکبار مصرف در صنایع غذایی  جهت بسته بندی های محصولاتی همانند  مارمالاد، مربا، عسل و ماست، پنیر، خامه، بستنی، نوشابه و شیرینی مورد استفاده می کنند. واحدهای تولید این نوع ظرف بتدریج به سمت تنوع در کیفیت و زیبا سازی شکل  و رنگ ظاهري آنها  ،مطابق با سلیقه بازار و مشتری پی می روند و قالب ها و مواد اولیه مورد استفاده خودرا به تناسب نوع مصرف تغییـر  می دهند بدلیل استفاده از پلیمر های مختلف در تولید ظروف یکبارمصرف مصرف کنندگان باید از تناسب آن با نوع مصرف جهت حفظ بهداشت بطور دقیق آگاهی  داشته باشند. برای نوشتن طرح توجیهی با کارشناسان کاردوک تماس بگیرید.

تعریف محصولات | طرح ظرف پلاستیکی یکبار مصرف

در تولید ظروف یکبار مصرف از پلاستیک هایی پلیمري غالباً از پلی اتیلن با دانسیته بالا، پلی پروپیلن HDPE و پلی استایرین استفاده می شود .

طرح ظرف پلاستیکی یکبار مصرف

مشخصات و ويژگی‌ها  ظروف یکبار مصرف | طرح ظرف پلاستیکی یکبار مصرف

 هر کدام از  مواد اولیه ظروف یکبار مصرف خصوصیات ویژه ای را در محصول ایجاد می کنند وبرای بسته بندی کالاهای خاصی مناسب هستند براي نمونه براي بسته بندي و نگهداري روغن، سرکه و محصولات لبنی  همانند شیر، دوغ و ماست و مواد غذایی گرم و مرطوب از ظروف پلی اتیلن سفیدرنگ استفاده شده و ظروف پلی پروپیلن روشن وسفید براي تولید ظروف  بسته بندي محصولات لبنی همانند خامه و پنیر و مواد غذایی گرم  استفاده می شود اما قالبگیري  آنها بدلیل  گرماي ویژه بالا به نسبت پلی استایرن  مشکل است و به دلیل شکنندگی این  پلیمرهای با دانستیه بالا اغلب تولیدکنندگان از پلی استایرن استفاده می کنند  برای تولید ظروف نوشابه  از پلی اتیلن تر فتالات و برای  تولید شیشه های شیرخوری کودکان از جنس پلی کربنات یا پی وی سی با گرید خاص  و برای تولید ظروف یکبار مصرف  از EPS در برای تولید لیوان و ظروف نگهداري مایعات از GPPS  استفاده می شود. در حال حاضر تعداد واحدهاي تولیدکننده ظروف یکبار مصرف اسفنجی در مقایسه با ظروف یکبار مصرف رو به گسترش است . از طرفی ظروف یکبار مصرف اسفنجی در مقایسه با ظروف یکبارمصرف ساده مزیت هایی همانند شکنندگی کمتري را دارند و در آنها  مواد غذایی برای  مدت طولانی تري گرم می ماند. برای تهیه طرح توجیهی کلیک کنید. 

 کدهاي ISIC ظروف یکبار مصرف پلاستیک | طرح ظرف پلاستیکی یکبار مصرف

وزارت صنعت ،معدن و تجارت از اين طبقه‌بندي براي دسته‌بندی فعاليت‌های صنعتی استفاده مي‌نمايد. سيستم طبقه بندی بعنوان مخولات جانبی باید مورد بررسی قرار گیرند کدهای آیسیکی مرتبط  بر اساس سيستم طبقه بندي آيسيك، کد محصولات ازلاستيك و پلاستيک (25) دراين سيستم طبقه بندي به عنوان محصول اصلی وگروه فعالیت اصلی با کدساخت انواع محصولات پلاستيك 2520 وتولید ظرف یکبار مصرف با کد  2520512474  به عنوان محصول جنبی یا فرعی  ارایه  شده است.

جدول کد های آیسیک ظروف یکبارمصرف  بشرح ذیل می باشد .    

نام محصول

کد   ISIC

ظروف يكبار مصرف پلاستيكي (غير اسفنجي)

2520512474

ظروف يكبار مصرف پلاستيكي (اسفنجي)

2520512475

ظروف يكبار مصرف پليمري زيست تخريب پذير گياهی

2520512712

ظروف يكبار مصرف مواد غذايي و بهداشتي از كاغذ و مقوا

2102312323

ظروف يكبار مصرف آلومينيومي

2899512365

ظروف يكبار مصرف كاغذي

2109512371

ظروف يكبار مصرف مواد غذايي و بهداشتي قالب گيري شده از خمير مواد سلولزي

2109512370

ظروف يكبار مصرف پوسيدني گياهي

2109512373

 استانداردهاي تولید | طرح ظرف پلاستیکی یکبار مصرف

سازمان استاندارد ملی ایران، و معاونت غذا دارو وزات بهداشت وعلوم پزشکی شرايط استفاده از انواع ظروف پلي استايرن را برای دمای بيش از ۶۵ در جه سانتي گراد مجاز نمی دانندو استفاده از ممنوعیت استفاده از  انواع ظروف پلي استايرن براي  بسته بندي روغن هاي خوراكي، مارگارين و كليه محصولاتي كه لايه خارجي آنها چرب  بوده را نیز اعلام کرده اند لذا در تولید این ظروف رعایت الزامات استانداردهای ذیل الزامی است.

شماره استاندارد ملی

 عنوان استاندارد

14000

ظروف یکبار مصرف گیاهی زیست تخریب -پذیر بر پایه نشاسته – ویژگی ها و روشهای آزمون

11228

ظروف پلاستیکی از جنس پلی پروپیلن و پلی استایرن -روشهای آزمون

11547

ظروف پلی استایرن تولید شده به روش شکل دهی گرمایی جهت بسته بندی مواد غذایی -ویژگیها

معرفي کاربردهاي ظروف یکبار مصرف | طرح ظرف پلاستیکی یکبار مصرف

ظروف یکبارمصرف پلاستیک براي بسته بندی وحمل بهداشتی محصولات غذایی همانند مربا، خامه، سرشیر، بستنی، عسل، ماست و آبمیوه مورد استفاده قرار می گیرد. در سر میز غذا و یا اغذیه فروشی ها و رستوران ها به عنوان وسیله سرو غذا، و ظرف نوشابه استفاده می شود. در مراکز تهیه، توزیع و فروش مواد غذایی نظیر سلف سرویس ال و سالن های غذاخوری رستوران ها، ادارات و سازمانها، بوفه ها و در ارایه خدمات پذیرایی کلیه مراسم و جلسات و جشن ها ضمن رعایت دقیق مسائل بهداشتی ظروف یکبار مصرف مورد استفاده قرار گیرند. ظروف یکبار مصرف سفید رنگ و فوم دار برای مواد غذایی سرد، گرم و مرطوب مناسب است ظروف یکبار مصرف پلاستیکی  اسفنجی و غیر اسفنجی به جز لاینفک ظروف بسته بندی وحمل انواع محصولات  غذایی  وآشامیدنی تبدیل شده است. و ظروف یکبار مصرف آلومینیومی نیز  عمدتا در بسته بندي وحمل غذاهای آماده مورد استفاده قرار می گیرند.

معرفي کاربردهاي ظروف یکبار مصرف | طرح ظرف پلاستیکی یکبار مصرف

 بررسی کالاهای جایگزین | طرح ظرف پلاستیکی یکبار مصرف

کالاهاي جایگزین ظروف یکبار مصرف پلاستیکی  همچون گذشته ظروف فلزي، چینی، شیشه اي و بطور کلی ظروف با استفاده مکرر می باشند که رعایت مسائل بهداشتی براي اینگونه وسایل که استفاده مجدد از آنها به دنبال شسته شدن و خشک کردن آنها انجام می گیرد الزامی است استفاده از این ظروف زمان بر تر و پرهزینه تر از وسایل یکبار مصرفی است که پس از استفاده دور ریخته می شوند. البته رعایت قواعد و اصول سرویس دهی  در برخی اماکن عمومی نظیر رستورانها، هتلها ومنازل  استفاده  از ظروف چینی و شیشه اي وفلزی را در اولویت قرار می دهد. روند جایگزینی ظروف یکبار مصرف پلاستیکی  مورد استفاده در بسته بندي و حمل کالا هایی نظیر ماست یا شیر  با ظروف پلاستیک سخت نظیر سطل هاي پلاستیکی ادامه دارد چرا که رعایت مسائل بهداشتی و شستشوي دقیق و کامل این  ظروف در  استفاده مجدد وقیمت تمام شده بالاتر، استفاده از  آنها را غیر موجه جلوه می سازد. شما در هر جایی که هستید می توانید برای تهیه طرح توجیهی صنایع شیمیایی و دارویی با کارشناسان کاردوک تماس بگیرید.

  مواد اوليه مورد نیاز 

 طبق طرح ظرف پلاستیکی یکبار مصرف، مواد اولیه ظروف یکبار مصرف را پلی اولفین های مختلفی همانند پلی استایرن ،پلی اتیلن ،پلی پروپیلن و در موارد خاصی پی وی سی و پلی کربنات  و رنگ دانه ها می باشند.

مواد اوليه مورد نیاز

 فرآيند تولید  ظروف یکبار مصرف | طرح ظرف پلاستیکی یکبار مصرف

فرآیند تولید ظروف یکبار مصرف در دو مرحله اصلی انجام می گیرد. ابتدا مواد اولیه شامل گرانول پلی اولفین خاص و پودر مورد استفاده در دستگاه اکسترودر تبدیل به ورق شده و سپس ورق به دست آمده به روش الکترو ترموفورمینگ تبدیل به ظرف یکبار مصرف می شود . گرانول مورد استفاده در مرحله مخلوط با  مواد افزودنی صورت کامپاند یکنواخت و هموژن گازگیري می شوند و سپس وارد فرایند تولید ورق پلاستیکی توسط اکسترودر  می گردد مواد در این دستگاه تحت تاثیر حرارت ، اصطکاك و فشار به حالت خمیري توسط  ماردون حلزونی به جلو رانده و در شکل مناسب از یک قالب با مقطع کم عبورمی نماید تا وارد بخش کشش در سیستم کلندر شود . پلیمر خروجی از قالب می تواند بدون وقفه و تا زمانی که اکسترودر تغذیه می شود  ادامه پیدا کند تنظیم اکسترودر کاري است دقیق و حساس که توسط متخصصین مطابق استاندارد تولید تنظیم می شود در کلندرها ورق تنظیم  ضخامت شده و پس از پرس وکشش و کاهش دما در حالت نهایی ورق آماده تولید ظرف هم می تواند  بصورت رول جمع آوري می شود. و رول ورق پلاستیکی  با عرض و ضخامت  مناسب آماده  ورود  به بخش ترموفرمینگ تولید انواع ظروف یکبار مصرف  بسته بندي می گردد ویا بصورت پیوسته فیلم فرم گرفته مستقیماً به ماشین ترموفورمینگ منتقل شده و ظروف تولیدي از آن خارج می شوند.  ورق نرم شده در دستگاه ترموفرمینگ وارد بخش قالبگیري شده و تحت خلاء ایجاد شده به فرم قالب ظرف در می آید و ظروف شکل گرفته  پس از فرمینگ برش خورده و بسته بندي نهایی می شود .

 فرآيند تولید  ظروف یکبار مصرف | طرح ظرف پلاستیکی یکبار مصرف

طرح توجیهی ظروف یکبار مصرف | بررسی بازار و رقبا

عمده ترین تولید کننده   ومصرف کنندگان ظروف یکبار جهان کشورهاي اروپایی و آمریکا و چین  عمده ترین تولید کننده جهان هستند  زیرا که بسته بندی صنایع غذایی  و نیاز مبرم حمل و بسته بندی آن به ظروف یکبار مصرف سبب توسعه این صنعت در سطح بین المللی وایران شده است در حال حاضر بر اساس آمار وزارت صمت تعداد 300   واحد تولیدی  انواع ظروف یکبار مصرف دارای پروانه بهر برداری می باشند که با ظرفیت اسمی 399 هزار  تن مشغول به فعالیت می باشند

تعداد  پروانه بهربرداری صادره   تولید ظروف یکبار مصرف کشور  

واحد سنجش

ظرفيت

اشتغال

سرمایه

تعداد

نوع

تن

399643

11705

22059659

300

کل

تن

326254

8844

17948143

192

ظروف يكبار مصرف پلاستيكي

تن

32057

565

723820

25

ظروف يكبار مصرف گياهي

تن

17334

1084

2185279

53

ظروف يكبار مصرف كاغذي و مقوایی

تن

23998

1212

1202417

30

ظروف يكبار مصرف آلومينيومي

جواز تاسیس های صادره  تولید انواع ظروف یکبار مصرف کشور تا پایان  اسفند سال1399

واحد سنجش

ظرفيت

اشتغال

سرمایه

تعداد

تن

12542483

23019

65223129

1370

طرح توجیهی تولید ظروف یکبار مصرف | سرمایه گذاری مورد نیاز

بر اساس مطالعات انجام شده احداث طرح تولید انواع ظروف یکبار مصرف  با ظرفیت اقتصادی سالیانه تولید 6000 تن بررسی گردیده است برای اطلاع از  مشخصات عمومی طرح تولید ظروف یکبار مصرف می توانید از مشاوره کارشناسان کاردوک استفاده نمایید .

3000

زمین

150,402

سرمایه ثابت

130,514

سرمایه درگردش

280,916

جمع

3/3

دور برگشت سرمایه

41

نرخ بازده داخلي

33

نرخ بازده حسابداري(ARR)(درصد)

برای آشنایی بیشتر با سایر طرح توجیهی صنعتی نگارش شده توسط تیم کاردوک کلیک کنید.

خدمات قابل ارایه کاردوک به طرح‌ها و واحدهای تولید کننده

برای تهیه طرح توجیهی در زمینه های مختلف می توانید با کارشناسان تماس بگیرید. از جمله خدمات مرکز مشاوره کسب و کار کاردوک می توان به موارد زیر اشاره داشت :

  • ارائه خدمات در انتخاب ماشین آلات، تاسیسات عمومی و طراحی سایت پلان
  • تامین نیروی انسانی نصب و راه اندازی ماشین آلات و تاسیات عمومی طرح تولید
  • مشاوره فرمولاسیون مواد اولیه
  • مشاوره اصلاح تکنواوژی، نوسازی و بازسازی واحدهای قدیمی
  • مشاوره صادرات محصول با کیفیت به  کشورهای دیگر
  • تهیه طرح توجیهی و امکان سنجی طرح با استفاده از نرم افزار کامفار توسط متخصصین کارآمد مهندسی
  • ثبت نام در سامانه بهین یاب و سامانه مختلف

برای دریافت مشاوره از متخصصان مرکز مشاوره کسب و کار و کاریابی کاردوک جهت نوشتن طرح توجیهی می توانید با شماره 02166418908 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره