طرح توجیهیطرح توجیهی صنعتی

طرح توجیهی تولید اتصالات لوله های گازرسانی

طرح توجیهی تولید اتصالات لوله های گازرسانی به منظور امکان سنجی پروژه، عملی بودن و یا نبودن آن و همینطور میزان بازدهی آن طراحی و نوشته می شود. با توجه به اینکه طی سال های اخیر میزان استفاده از گاز افزایش پیدا کرده است، در پی آن صنایع مرتبط و وابسته به صنعت گاز نیز پیشرفت خوبی داشته اند؛ از همین رو می توان گفت فعالیت در زمینه تولید اتصالات لوله های گازرسانی می تواند با ارزش افزوده بالایی برای تولید کننده همراه باشد. در صورتی که علاقه مند به فعالیت در این زمینه می باشید، برای آشنایی با تمامی جوانب طرح توجیهی تولید اتصالات لوله های گازرسانی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. جهت ارائه سفارش و نوشتن طرح توجیهی کلیک کنید.

معرفی محصول | طرح توجیهی تولید اتصالات لوله های گازرسانی

کشور ایران از ذخایر نفت و گاز عظیمی برخوردار است، به همین دلیل از اصلی ترین سیاست های بخش انرژی کشور، بهره گیری هر چه بیشتر از منابع گاز طبیعی و افزایش سهم گاز در الگوی مصرف حامل های انرژی در تمامی بخش های اقتصادی می باشد.

بر اساس آماری که در اختیار داریم، ذخایر نفت و گاز ایران در سال، حدود 270 میلیارد معادل بشکه نفت خام است که 37 درصد از آن به نفت خام و 63 درصد آن به گاز طبیعی اختصاص دارد.

طی سال های اخیر، مصرف گاز طبیعی با رشد سالانه 9.11 درصد رو به رو بوده است و توزیع گاز طبیعی ایران طی دهه های اخیر به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کرده است. در پی این موضوع میزان انشعابات نصب شده گاز نیز به صورت سالانه افزایش پیدا کرده است. همین موضوع نشان دهنده اهمیت صنعت های جانبی و مکمل صنعت گاز همچون تولید اتصالات لوله های گاز رسانی است.

منشاء گاز طبيعی

اجساد و بقایای گیاهان و جانوارانی که طی میلیون ها سال قبل وجود داشته اند، در اعماق اقیانوس ها و قسمت های زیرین دریاچه ها وجود دارند. این اجساد به تدریج و با گذشت زمان تجزیه شده اند و تبدیل به عناصر آلی گشته اند.

فشار و دمای بسیار در اعماق اقیانوس ها سبب شده است که این عناصر آلی تبدیل به موادی شوند که ما آن ها را با عنوان نفت و گاز می شناسیم. نفت و گاز در مخازن زیر زمینی و در عمق سه تا چهار هزار متری با فشار حدود چند اتمسفر ذخیره شده است.

پالایش و آماده سازی گاز طبيعی برای مصرف

زمانی که گاز طبیعی از اعماق زیرزمینی استخراج می شود، دارای ناخالصی هایی شامل شن، ماسه، آب شور، گازهای اسیدی و … است؛ به همین دلیل در پالایشگاه های گاز اقدام به تصفیه آن نموده و در نهایت گاز قابل مصرف را تولید می کنند.

گاز پالایش شده از طریق خطوط انتقال گاز فشار قوی به شهر ها و تمامی مناطقی که به گاز نیاز دارند، منتقل می گردد.

مشخصات گاز طبيعی | طرح توجیهی تولید اتصالات لوله های گازرسانی

گاز طبیعی گازی بی رنگ، بی بو و سبک تر از هوا است. برای اینکه ایمنی مصرف کنندگان گاز تامین شود، در ورودی شهرها به گاز طبیعی مواد بودار اضافه می کنند.

لازم است اشاره کنیم که ارزش حرارتی هر متر مکعب گاز طبیعی معادل ارزش حرارتی یک لیتر نفت سفید است.

انواع گاز طبيعی | طرح توجیهی تولید اتصالات لوله های گازرسانی

در این قسمت توضیحات مختصری را پیرامون انواع گاز طبیعی آورده ایم:

1.گاز ساختگی

گاز ساختگی همانند گاز سنتزی از گاز سازی ذغال سنگ و یا گازرسانی مواد نفتی به دست می آید. ارزش گرمایی گاز ساختگی در مقایسه با گاز سنتز بسیار بالاتر می باشد چون بخش عمده آن، همانند گاز طبیعی از گاز متان ساخته شده است.

2.گاز سنتز

گاز سنتز، گازی بی بو، بی رنگ و سمی می باشد که در صورتی که در برابر هوا و دمای 574 درجه سانتی گراد قرار بگیرید، می سوزد. این گاز از گاز طبیعی، نفت، مواد سنگین و زغال سنگ به دست می آید و میزان هیدروژن و کربن مونو اکسید موجود در گاز سنتز، تعیین کننده وزن مخصوص آن می باشد.

از این گاز عمدتا برای تولید آمونیاک، متانول و هیدروژن دهی در عملیات پالایش استفاده می شود. البته گاز سنتز گاهی به عنوان سوخت نیز کاربرد دارد.

3.گاز شهری

گاز شهری اصطلاحا به گازی گفته می شود که از طریق خط لوله از یک مجتمع تولیدی گاز به مصرف کنندگان آن می رسد. گاز شهری عمدتا از ذغال سنگ و یا نفت تولید می شود که در مناطقی که به گاز طبیعی دسترسی ندارند و همینطور زغال سنگ ارزان به فور یافت می شود، استفاده می گردد. ترکیبات گاز شهری به شرح موارد زیر است :

 • هیدروژن : 50 درصد
 • متان : 20 تا 30 درصد
 • کربن مونو اکسید : 7 تا 17 درصد
 • کربن دی اکسید : 3 درصد
 • نیتروژن : 8 درصد
 • هیدروکربوها : 8 درصد

در گاز شهری، علاوه بر مواردی که نام بردیم، ناخالصی های دیگری همچون بخار آب، آمونیال، گوگرد، اسید سیانیدریک و … نیز وجود دارد.

4.گاز شيرين

گاز شیرین گرفته شده از هیدروژن سولفید و کربن دی اکسید است.

5.گاز طبيعی

گاز طبیعی متشکل از هیدروکربوها به همراه کربن دی اکسید، نیتروژن و همینطور هیدروژن سولفید می باشد.

گاز طبیعی در صورتی که در نفت خام حل شده باشد، گاز محلول نامیده می شود اما اگر در تماس مستقیم با نفت از گاز اشباع شده باشد، به آن گاز همراه می گویند.

گاز غیر همراه فقط از ذخایر تولید گاز به صورت تجاری، قابل استخراج است و در برخی موارد نیز حاوی بنزین طبیعی و یا چکیده نفتی است.

6.گاز طبیعی فشرده | طرح توجیهی تولید اتصالات لوله های گازرسانی

گاز طبیعی فشرده تشکیل شده از متان است و در اکثر نفاط جهان یافت می شود.  گاز طبیعی فشرده را می توان از طریق لوله و یا به صورت گاز طبیعی مایع شده به کمک نفتکش حمل کرد.

از گاز طبیعی فشرده و یا سی ان جی در اتومیبل های احتراقی به عنوان سوخت استفاده می شود. از برخی مزیت های استفاده از گاز طبیعی فشرده می توان به روشن شدن موتور در هوای سرد، برخورداری از درصد اکتان بالا، سوختن تمیز و بدون ته نشین شدن در موتور، کم کردن هزینه تعمیر موتور، تولید مواد آلاینده ناچیز از اگزوز و … اشاره کرد.

7.مايعات گاز طبيعی

مایعات گاز طبیعی معمولا همراه با تولید گاز طبیعی است که با گاز طبیعی مایع بسیار متفاوت می باشد. این نوع از گاز متشکل از متان، گاز مایع (پروپان و بوتان) و بنزین طبیعی می باشد.

8.گاز طبيعی مایع

گاز طبیعی عمدتا متشکل از متان می باشد و در صورتی که تا دمای منهای 161 درجه سانتی گراد در فشار اتمسفر سرد شود، تبدیل به مایع می گردد. این موضوع سبب می شود که حجم اولیه آن نیز به یک ششم حجم اولیه تغییر پیدا کند که جا به جایی آن را در کشتی های ویژه سهولت می بخشد.

9.گاز غير همراه

گاز غیر همراه از مخازنی که استخراج فقط گاز از آن ها به صورت اقتصادی امکان پذیر می باشد، گفته می شود.

10.کلاهک

به حجمی از لایه مخزن در اعماق زمین کلاهک گاز و یا گنبد گاز گفته می شود که در آن گاز در بالای نفت جمع می شود.

11.گاز کلاهک گاز | طرح توجیهی تولید اتصالات لوله های گازرسانی

گاز کلاهک گاز به گازی گفته می شود که در کلاهک گاز محبوس شده است.

12.گاز مايع

گاز مایع و یا ال پی چی متشکل از پروپان و بوتان می باشد که از آن ها در سیلندرهایی مخصوص نگهداری می شود و در منازل مورد استفاده قرار می گیرد. امکان به دست آوردن گاز مایع از سه منبع زیر وجود خواهد داشت:

 • گاز طبيعی غير همراه
 • گاز طبيعی همراه
 • نفت خام

13.گاز مشعل

هیدروکربوهای سبک به صورت گاز از شیرهای ایمنی در دستگاه های بهره برداری، پالایشگاه ها و همینطور مجتمع های پتروشیمی می گذرد و از طریق مشعل سوزانده می شود. در صورتی که در یکی از واحد های پالایشگاه به علت بروز اشکالاتی در سیستم برق و دیگر دلایل از کار بیفتد، در این صورت مقادیر خوراک مجتمع و یا محصولات پالایشگاه از طریق دودکش به مشعل هدایت شده و سوزانده می شوند تا از خطرات احتمالی جلوگیری گردد.

14.گاز همراه

گاز همراه به صورت محلول در نفت خام استخراج می شود که لازم است در مراحل بهره برداری از نفت خام حدا شود.

لوله و انواع آن

لوله ها استوانه هایی توخالی هستند که در زمینه انتقال مواد مختلف همچون آب، نفت، گاز و یا فاضلاب کاربرد دارند. معمولا برای تعریف لوله ها از قطر خارجی استفاده می شود اما ممکن است علاوه بر این برای شناسایی آن ها از شناسه و یا کمیت ضخامت نیز استفاده گردد.

برای ساخت لوله ها از متریال مختلفی شامل پلاستیک اکسترودر شده، سرامیک، پشم شیشه، فلز، بتن، سرب، چوب، فولاد، آهن، آلومینیوم و همینطور مس استفاده می شود.

در طرح توجیهی تولید اتصالات لوله های گازرسانی برای ساخت لوله هایی که در زمینه گازرسانی استفاده می گردد، عمدتا از فولاد استفاده می شود.

لوله کشی

لوله کشی به فرآیندی گفته می شود که طی آن چندین لوله از طریق اتصلالات و به کمک برخی لوازم به یکدیگر متصل می شوند و یا به چند قطعه تقسیم می گردند.

اتصالات لوله کشی | طرح توجیهی تولید اتصالات لوله های گازرسانی

در بخش لوله کشی برای اتصال لوله ها به یکدیگر و یا تقسیم دو یا چند لوله برای تنظیم جریال سیال که در طرج توجیهی اتصالات لوله های گازرسانی، گاز می باشد؛ از برخی لوازم استفاده می شود که به آن ها اتصالات لوله کشی گفته می شود.

اتصالات لوله کشی دارای انواع مختلفی هستند که متناسب با جنس و نوع سیال و همینطور چگونگی حمل و جا به جایی سیال مورد نظر از آن ها استفاده می شود.

لازم است اشاره کنیم که خطرات آتش سوزی، زمین لزره، فشار داخلی و خارجی در لوله ها و اتصالات آن ها با یکدیگر متفاوت می باشد.

انواع اتصالات لوله های گازرسانی

اتصالات لوله های گازرسانی دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

 • آرنجی
 • آرنجی مسـتقيم یا خیابانی
 • سه راه
 • صلیبی
 • پستانگی
 • مجرابند
 • سه راهی ترکیبی
 • سه راهی بهداشتی
 • سه راهی بهداشتی دوبل

کد آیسیک محصول مورد بررسی در طرح تولید اتصالات لوله های گازرسانی

بر اساس سیستم طبقه بندی وزارت صنایع و معادن، کد آیسیک مرتبط با لوله های فولادی و آهنی بدون درز سیاه (لوله گاز) ، کد 27101241 می باشد.

همینطور کد آیسیک فرم دهی اتصالات فولادی، کد 28911115 و کد آیسیک ریخته گری اتصالات فولادی، کد 27311141 است. کد آیسیک مرتبط با اتصالات فلزی لوله های چند لایه پلاستیکی و فلزی نیز با کد 27311144 مشخص می گردد.

معرفی موارد مصرف و کاربرد محصول

موارد استفاده این محصولات گسترده است و وابسته به نوع ساختی که دارند در زمینه گازرسانی منازل و ساختمان ها کاربرد های مختلفی را دارند. به طوری که از اتصالات لوله های گاز رسانی در اجرای شبکه گاز شهری، خطوط لوله انتقال گاز، ایجاد جایگاه های سی ان جی و پالایشگاه ها استفاده می گردد.

بررسی کالاهای جايگزين و تجزيه و تحليل اثرات آن بر مصرف محصول

اتصالات لوله های گازرسانی از جنس فولاد می باشند و اتصالات تولید شده پلیمری می توانند به عنوان جایگزین این نوع از محصولات معرفی شوند.

اتصالات لوله های گازرسانی تولید شده از پلی اتیلن دارای قابلیت هایی از جمله اتصال آسان، انعطاف پذیری بالا، نصب آسان و کم هزینه، عمر طولانی، دوام و ماندگاری و همینطور کم هزینه هستند. به همین دلیل امروزه در زمینه گازرسانی جای خود را یافته اند و مورد استفاده قرار می گیرد. به خصوص اگر به اتصالات گازرسانی در ابعاد کمتر از 300 میلی متر نیاز باشد.

برخی از کارفرمایان با بررسی شرایط پروژه و در نظر گرفتن هزینه مواد اولیه، مایل هستند از اتصالات لوله های گازرسانی پلی اتیلنی استفاده کنند؛ برخی دیگر از کارفرمایان در صورتی که قطر لوله خط انتقال افزایش پیدا کند مایل هستند از لوله ها و اتصالات گاز رسانی فلزی استفاده نمایند.

بنابراین در یک نگاه کلی اینطور باید بگوییم که رقیب اصلی اتصالات لوله های گازرسانی فلزی، اتصالات لوله های گازرسانی پلی اتیلنی هستند که غالبا در سایز های کوچک تولید می شوند. به طور کلی در مصارف خانگی که از لوله هایی با سایز کمتر از میلی متر استفاده می شود، اتصالات پلی اتیلنی جایگزین مناسبی برای اتصالات فلزی هستند ولی در سایز های بالاتر اغلب ترجیح می دهند از اتصالات فلزی و فولادی استفاده کنند.

اهميت استراتژيکی کالا در دنيای امروز

بر اساس محاسباتی که کارشناسان انجام داده اند، طی 20 سال آینده، تا بیش از 40 درصد، مصرف انرژی افزایش پیدا خواهد کرد. از همین رو جایگزینی گاز با نفت در آینده ای نه چندان دور به راحتی قابل پیش بینی می باشد و دلیل این موضوع کم شدن ذخایر نفتی جهان است.

انرژی های نو نمی توانند رقیب جدی برای سوخت های فسیلی باشند؛ از سویی دیگر حساسیت هایی که در زمینه حفظ محیط زیست و حیات جامعه بشری وجود دارد و روزانه نیز شاهد افزایش قیمت نفت خام هستیم؛ همین موضوعات منجر به افزایش تقاضا برای سوخت پاک گاز طبیعی شده است.

بهره گیری از مزیت نسبی گاز طبیعی برای تامین انرژی مورد نیاز کشور و همینطور افزایش برنامه های مبادلات بین المللی گاز طبیعی در راستای ارتقای جایگاه ایران از اهمیت های استراتژیکی تولید این محصول می باشد.

در زمینه اهمیت استراتژیکی محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید اتصالات لوله های گازرسانی ، باید اشاره کنیم که گاز و در پی آن اتصالات لوله های گاز رسانی در صنایع مختلف مورد نیاز هستند. توجه به صنایع مرتبط و وابسته به صنعت گاز همچون صنعت تولید لوله و اتصالات گازرسانی، برای رسیدن به استقلال و خودکفایی کشور امری ضروری می باشد.

کشورهای عمده توليد کننده و مصرف کننده محصول

از مهم ترین و بزرگ ترین کشورهای تولید کننده اتصالات فولادی لوله های گازرسانی می توان به کشورهای هند، اوکراین، چین، آمریکا، رومانی، ایتالیا، اسپانیا، آلمان اشاره کرد.

تمامی کشورهایی که به گاز طبیعی دسترسی دارند، مصرف کنندگان اتصالات فولادی لوله های گازرسانی می باشند.

دانش فنی و روش تولید محصول | طرح توجیهی تولید اتصالات لوله های گازرسانی

تولید اتصالات لوله های گازرسانی جزو تولید محصولات استراتژیکی محسوب می شود و عمده کشورهایی که شامل تکنولوژی تولید این اتصالات هستند، کشورهای هند، اوکراین، چین، آمریکا، رومانی، ایتالیا، اسپانیا و آلمان می باشند. در واقع این محصول در کشورهای صنعتی که از سطح تکنولوژی بالایی برخوردار هستند، تولید می شود. بنابراین سطح تکنولوژی واحد های فعال در این زمینه در سطح کلاس جهانی قرار دارد.

برای تولید انواع اتصالات لوله های گازرسانی ابتدا مواد اولیه مورد نیاز تهیه می شود و پس از کنترل کیفیت به انبار مواد اولیه تحویل داده می شود. مواد اولیه در دو گروه جداگانه شامل ورق ها و شمش های فولادی تفیکیک می شوند.

ورق های فولادی پس از تفکیک وارد خط تولید می شوند و با استفاده از قیچی های گیوتین، تحت برش کاری قرار می گیرند و در مراحل بعدی با استفاده از پرس در فرم مطلوب شکل داده می شوند. متناسب با قالب هایی که در بخش های مختلفی استفاده می شود، در هر کدام از دستگاه ها، قطعات متفاوتی به دست می آید. پس از تولید قطعات با دقت بالا، آن ها آماده برای آبکاری هستند.

برخی قطعات دارای اشکال مختلف و پیچیده هستند و به عبارتی مراحل ساخت بیشتری دارند. برای تولید این نوع از قطعات ابتدا مواد اولیه به صورت مذاب در می آید و سپس تحت عملیات های ریخته گیری و فورجینگ تولید می شوند.

پس از تکمیل مراحل گفته شده برای تولید اتصالات لوله های گازرسانی ، تست قطعات انجام می شود و محصولاتی که دارای نشتی نیستند، آماده انتقال به انبار می شوند.

خدمات قابل ارایه کاردوک به طرح‌ها و واحدهای تولید کننده

برای تهیه طرح توجیهی در زمینه های مختلف می توانید با کارشناسان تماس بگیرید. از جمله خدمات مرکز مشاوره کسب و کار کاردوک می توان به موارد زیر اشاره داشت :

 • ارائه خدمات در انتخاب ماشین آلات، تاسیسات عمومی و طراحی سایت پلان
 • تامین نیروی انسانی نصب و راه اندازی ماشین آلات و تاسیات عمومی طرح تولید
 • مشاوره فرمولاسیون مواد اولیه
 • مشاوره اصلاح تکنواوژی، نوسازی و بازسازی واحدهای قدیمی
 • مشاوره صادرات محصول با کیفیت به  کشورهای دیگر
 • تهیه طرح توجیهی و امکان سنجی طرح با استفاده از نرم افزار کامفار توسط متخصصین کارآمد مهندسی
 • ثبت نام در سامانه بهین یاب و سامانه مختلف

برای دریافت مشاوره از متخصصان مرکز مشاوره کسب و کار و کاریابی کاردوک جهت نوشتن طرح توجیهی می توانید با شماره 02166418908 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره