طرح توجیهیطرح توجیهی دام و طیور

طرح توجیهی کشتارگاه صنعتی دام

طرح کشتارگاه صنعتی دام جهت بررسی امکان احداث کشتارگاه دام اعم از گاو و گوسفند و راه اندازی کشتار گاه صنعتی با یک برنامه بسیار حساس و برنامه ریزی شده است. در گذشته کشتارگاه ها در یک نقطه خاص متمرکز نبودند و هر فردی که شغل فروش گوشت را در بر عهده داشت، در محل خود نیز تمامی مراحل ذبح و پاکسازی گوشت را انجام می داد. این کار باعث به خطر افتادن سلامت گوشت و در نهایت سلامتی مصرف کننده می شد چراکه هیچ گونه اصول بهداشتی در آن ها رعایت نمی گردید. با گذشت زمان و با مدیریت دولت و شهرداری ها، کشتارگاه ها در یک مکان متمرکز شده اند و تمامی مراحل از ذبح تا پاکسازی گوشت به صورت صنعتی انجام می شود که در ادامه پیرامون آن اطلاعات بیشتری ارائه کرده ایم. جهت سفارش و نوشتن طرح توجیهی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره از متخصصان مرکز مشاوره کسب و کار و کاریابی کاردوک جهت نوشتن طرح توجیهی می توانید با شماره 02166418908 تماس بگیرید.

معرفی محصول | طرح توجیهی کشتارگاه صنعتی دام

در گذتشه و قبل از احداث کشتارگاه ها، افراد برای ارائه گوشت به مشتری در همان محل نسبت به ذبح و پاکسازی گوشت حیوان اقدام کرده و سپس گوشت را میان افراد توزیع می کردند. این کار برای گوشت دام ها همچون گوسفند، گاو و … کاری زمانبر و غیر بهداشتی بود.

در نهایت این روش سنتی بر چیده شد و به کمک دولت و شهرداری ها تصمیم بر احداث واحد هایی مجهز، گرفته شد که تمامی مراحل برای ذبح حیوانات در این مرکز انجام شود. در طرح توجیهی کشتارگاه صنعتی دام، هدف بررسی امکان  امکان احداث کشتارگاه دام اعم از گاو و گوسفند است.

در حال حاضرانواع تولیدات کشتارگاهی شامل گوشت قرمز ( گوشت گاو و گوشت گوسفند)، پوست ، دل و جگر، روده و … در کشتارگاه های صنعتی در کشورمان تولید و عرضه می شود. دیگر تولیدات قابل استفاده از دام نیز شامل خون و امعاء و احشاء و … نیز با رعابت بهداشت و مسائل زیست محیطی تولید و عرضه می گردد.

برای آشنایی با سایر طرح توجیهی صنایع غذایی نوشته شده در کاردوک کلیک کنید.

محصولات تولید شده در کشتارگاه دام

محصولات اصلی تولید شده در کشتارگاه های صنعتی دام شامل گوشت قرمز و سفید از حیواناتی شامل گاو، گوسفند، شتر، گوساله، شترمرغ، مرغ است. علاوه بر این تولیدات کشتارگاه های دام دارای برخی محصولات جانبی نیز شامل موارد زیر می باشد :

 • پوست
 • دل و جگر
 • روده
 • استخوان و یا قلم گاو

موارد مصرف و کاربرد

گوشت از مواد غذایی حاوی پروتئین است که در استفاده از آن در تغذیه انسان ها از اهمیت بالایی برخوردار است. دلیل این مورد نیز این است که پروتئین های حیوانی دارای اسید آمینه های ضروری و عوامل محرک رشد هستند و نقش موثری در سلامتی افراد دارند. گوشت قرمز اصلی ترین محصول کشتارگاه های صنعتی دام می باشد که دارای دو دسته از مصرف نهایی و مصرف واسطه ای است.

 • مصرف نهایی گوشت قرمز به این معنی است که گوشت برای استفاده مستقیم توسط مشتری بسته بندی و عرضه می شود.
 • مصرف واسطه ای گوشت نیز به این معنی است که از گوشت برای تولید دیگر فرآورده های گوشتی شامل سوسیس، کالباس و … استفاده می شود.

کالای جایگزین و اثرات بر محصول | طرح توجیهی کشتارگاه صنعتی دام

اگر بخواهیم گوشت قرمز را به عنوان یک منبع پروتئین بررسی کنیم، می توانیم از محصولات گیاهی که دارای پروتئین یکسانی با گوشت قرمز هستند را جایگزین کنیم. برخی از مواد غذایی شامل  حبوبات، سویا، تخم مرغ و … می تواند جایگزین گوشت شود.

البته لازم است اشاره کنیم که پروتئین موجود در گوشت و حبوبات دارای تفاوت هایی باهم می باشد که بهتر است بصورت مکمل باهم مصرف شود. افرادی که گیاه خوار نیستند و به دنبال مواد غذایی برای جایگزینی با گوشت می باشند، می توانند از گوشت سفید مانند ماهی، مرغ و حتی فرآورده های گوشتی شامل سوسیس و کالباس استفاده کنند.

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده فرآورده های دامی

در حال حاضر بیشترین تولیدات گوشت به ترتیب در کشورهای برزیل، استرالیا، کانادا، هندوستان، نیوز لند، ایالات متحده آمریکا انجام می شود و کشورهایی شامل ایالات متحده آمریکا، روسیه، ژاپن، 25 کشور اروپایی ، مکزیک و کره جنوبی نیز بیشترین واردات فرآورده های دامی را انجام می دهند.

کد آیسیک محصول

در این قسمت به کد آیسیک مربوط به محصولات و فرآورده های دامی تولید شده در کشتارگاه های صنعتی دام اشاره کرده ایم :

 • فعالیت های کشتارگاهی شامل کشتار، پاک کردن و … :  کد 1511512453
 • گوشت گاو منجمد و بسته بندی شده به صورت قطعه قطعه شده : کد 1511512307
 • گوشت گاو تازه بسته بندی شده به صورت لاشه :  کد 1511512303
 • کله و پاچه حاصل از کشتار دام (خوراک انسان ) : کد  1511512413
 • معده حاصل از کشتار دام (خوراک انسان) : کد 1511512414
 • جگر و دل و قلوه حاصل از کشتار دام (خوراک انسان) : کد  1511512419

بررسی اجمالی تکنولوژی و روش های تولید و عرضه محصول در کشور

در حال حاضر از روش های مختلفی در کشتارگاه های صنعتی برای تولید و عرضه گوشت استفاده می شود. در ادامه سعی کردیم تکنولوژی و روش های تولید گوشت را بررسی کنیم.

انواع کشتارگاه ها از جهت مالکیت

در حال حاضر به جز تعداد معدودی از کشتارگاه ها، اکثرا به صورت عمومی اداره می شوند. عمومی بودن کشتارگاه ها به این معنی است که آن ها زیر نظر شهرداری ها فعالیت می کنند و در آمد حاصل از آن ها نیز به شهرداری تعلق می گیرد. به صورت کلی در کشورهای مختلف کشتارگاه های متفاوتی از نظر مالکیت  وجود دارد که می توان از مهم ترین آن ها به موار زیر اشاره کرد :

 • کشتارگاه های خصوصی
 • کشتارگاه های عمومی شهرداری ها
 • کشتارگاه های صنعتی
 • کشتارگاه های ناحیه ای
 • کشتارگاههای تعاونی

کشتارگاه ها از جهت شیوه های تولید

اگر بخواهیم کشتارگاه های دام موجود در کشور را از نظر شیوه تولید دسته بندی کنیم، در حال حاضر کشتارگاه های موجود در کشور برای تولید گوشت از سه روش صنعتی، نیمه صنعتی و سنتی استفاده می کنند.

 • روش صنعتی : روش صنعتی از بهترین روش ها برای کشتارگاه ها است و در این روش ضایعات گوشت نیز به پودر گوشت تبدیل شده و استفاده می شود. این روش کم ترین آسیب زیست محیطی را دارد. فاضلاب این کشتارگاه ها نیز تصویه شده و صرف کشاورزی می گردد.
 • روش نیمه صنعتی : در کشتارگاه های نیمه صنعتی عملیات پوست کنی دام ها بر روی خط کشتار انجام می شود. آلودگی های ناشی از این نوع کشتار نیز به حداقل خود می رسد. شما در هر جایی که هستید برای تهیه طرح توجیهی کشتارگاه صنعتی دام می تونید با کارشناسان کاردوک تماس بگیرید.
 • روش سنتی : در این روش مسائل بهداشتی رعایت نمی شود و کم کم با احداث کشتارگاه های صنعتی و نیمه صنعتی، این روش در حال برچیده شدن است. در روش سنتی تفکیک و جداسازی دیگر اجزای دام سخت تر است و علاوه بر این دارای معضلات زیست محیطی نیز می باشد. مرحله بسته بندی و عرضه گوشت نیز در این روش به درستی انجام نمی گردد. این روش فاقد شرایط لازم جهت حفظ بهداشت گوشت است و توصیه نمی شود.

روش کار در کشتارگاه صنعتی دام | طرح کشتارگاه صنعتی دام

در ادامه به روش کشتار صنعتی دام در کشتارگاه های ایران پرداخته ایم.

ورود دام ها به کشتارگاه

در ابتدا دام ها به وسیله ماشین های باربری کوچک و بزرگ وارد محوطه کشتارگاه می شوند. دام ها در این مرحله وارد محوطه قرنطینه می شوند.  ماشین های حامل دام نیز پس از شست و شو از محوطه کشتارگاه خارج می گردند.

معاینه توسط دامپزشک

یک دامپزشک دام هایی را در در محوطه قرنطینه کشتارگاه قرار دارند را مورد معاینه قرار می دهد. دام های سالم پس از عبور از این مرحله وارد قسمت نگهداری و آماده سازی می شوند. دام ها در این قسمت به مدت 24 ساعت بدون خوراک نگهداری می شوند تا آماده کشتار شوند.

دام هایی که سلامت آن ها مورد تایید دامپزشک نبوده است، در محل دیگری با رعایت مسائل بهداشتی کشتار می شوند. پس از کشتار نیز دامپزشک مجدد سلامت گوشت دام ها را بررسی و تایید می کنند. در صورتی که سلامت دام کشتار شده مورد تایید دامپزشک قرار نگیرد، به بخش ضایعات منتقل می شوند.

زمان کشتار

دام های سالم در زمان کشتار وارد سالن کشتار می شوند. با توجه به ذبح اسلامی در کشورمان، دام ها در این مرحله به وسیله شوک الکتریکی بیهوش می شوند و پس از وارد شدن به خط کشتار به روش اسلامی ذبح می گردند. در این مرحله خون دام ها در حالی که به پلو خوابانیده شده اند، از بدن آن ها خارج می گردد. شما در هر جایی که هستید برای تهیه طرح توجیهی کشتارگاه صنعتی دام می تونید با کارشناسان کاردوک تماس بگیرید.

خون های حاصله از ذبح دام در این مرحله از طریق حوضچه های خونگیری وارد تانک خون می شود تا از آن ها به عنوان مواد اولیه جهت فرآیند پخت ضایعات استفاده شود. محصولات حاصل از پخت ضایعات برای مصرف دام و طیور عرضه می گردد.

قطع سر دام ها به طور کامل

در این مرحله سر دام های ذبح شده از بدنشان به صورت کامل جدا می شود و به بخش آلایش ارسال می گردد. در مرحله آلایش پس از جداسازی گوشت، زبان و مغز نیز جدا شده و سپس به بخش سرخانه منتقل می شوند. دیگر موارد شامل استخوان ها ، شاخ ها و ضایعات باقیمانده نیز به بخش پخت ضایعات انتقال داده می شوند.

مرحله پوست کنی

در این مرحله پوست دام ذبح شده جدا می گردد. پاچه دام ها به قسمت آلایش، پوست جدا شده به اتاق های جمع آوری پوست منتقل می شود. پوست ها در این مرحله نمک زدایی شده و به قسمت های مربوطه جهت سالامبور سازی و دباغی منتقل می گردد.

سینه بر شدن لاشه

در این مرحله که اصطلاحا سینه بر شدن نام دارد، ارگان های داخلی دام از بدنش شامل شکمبه و روده خارج می گردد و وارد بخش شکمبه پاک کنی می گردد. امعاء و احشاء ، شکمبه و روده شستشو داده می شود و جهت نگهداری به سردخانه منتقل می شود. موادی که در نتیجه تخلیه روده ها بدست می آید به واحد خشک کنی و تولید کود ارسال می گردد. در ادامه نیز ارگان های قرمز دام جدا شده و برای شستشو در محل دیگری ارسال می گردد و در نهایت با تایید دامپزشک راهی سردخانه می شود.

تایید دامپزشک

پس از انجام تمامی مراحل، دامپزشک مجددا لاشه باقی مانده را بررسی می کند. در نهایت پس از اینکه دامپزشک سلامت گوشت را تایید کند، لاشه ها مهر شده و برای توزیع وارد بخش سرد کن می شوند. لاشه ها در این مرحله باید 24 ساعت در سرد کن بمانند تا دمای آن ها متعادل شوند. لاشه ها پس از گذشت این مراحل توسط ماشین های یخچال دار بهداشتی به بازار عرضه می گردند.

البته لازم است اشاره کنیم که بخشی از لاشه ها در این مرحله استخوان گیری شده و در ظروف با توجه به سفارش و تقاضا، بسته بندی می شوند. لاشه هایی که دامپزشک در این مرحله تایید نکند، وارد بخش ضایعات خواهند شد.

تجهیزات و ماشین آلات کشتارگاه | طرح توجیهی کشتارگاه صنعتی دام

در کشتارگاه صنعتی دام، به برخی تجهیزات و ماشین آلات نیاز است که به شرح موارد زیر می باشد:

 • تونل خون (محلی برای استخراج خون حیوانات)
 • شمارشگر
 • سبدی برای  شستشوی خوابیده یا ایستاده گوشت
 • تجهیزات کشتار مکانیزه گوسفندی
 • تجهیزلات کشتار مکانیزه گاوی
 • تجهیزات کشتار دام مشکوک و مصدوم
 • دستگاه لاشه سوز دامی
 • تجهیزلات کله پاک کنی
 • تجهیزات عمل آوری شکمبه و روده
 • تجهیزات سرد خانه
 • و …

خدمات قابل ارایه  کاردوک به  طرح‌ها و واحدهای

برای تهیه طرح توجیهی کشتارگاه صنعتی دام و سایر طرح توجیهی ها در زمینه های مختلف می توانید با کارشناسان تماس بگیرید. از جمله خدمات مرکز مشاوره کسب و کار کاردوک می توان به موارد زیر اشاره داشت :

 • تهیه و مشاوره طرح توجیهی و امکان سنجی طرح با استفاده از نرم افزار کامفار توسط متخصصین کارآمد مهندسی
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشین آلات، تاسیسات عمومی و طراحی سایت پلان
 • راه اندازی و اجرای پروژه های صنعتی و خدماتی
 • کمک به تامین نیروی انسانی نصب، راه اندازی ماشین آلات و تاسیسات عمومی طرح
 • مشاوره بازاریابی و صادرات محصول با کیفیت به کشورهای دیگر
 • مشاوره اصلاح تکنولوژی، نوسازی و بازسازی واحدهای قدیمی
 • مشاوره ارتقا بهروری بنگاه

برای مشاهده سایر طرح ها و پروژه ها به طرح توجیهی دام و طیور های نوشته در کاردوک مراجعه نمایید.

برای دریافت مشاوره از متخصصان مرکز مشاوره کسب و کار و کاریابی کاردوک جهت نوشتن طرح توجیهی می توانید با شماره 02166418908 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره