طرح توجیهی تولید تجهیزات خانه هوشمند

0

آیا به طرح تولید تجهیزات خانه هوشمند نیازمندید ؟ خانه هوشمند به زبان ساده خانه ای است که میان لوزم الکترونیکی آن یک ارتباط یکپارچه وجود دارد. تجهیزات هوشمند رویای داشتن یک خانه رویایی و حتی تخیلی را فراهم می کند. خانه هایی که حتی اگر فرد در آن حضور نداشته باشد، بتواند به واسطه گوشی تلفن همراه خود کنترل از راه دور داشته باشد. این روز ها با پیشرفت تکنولوژی احساس هر بیشتر مردم برای داشتن خانه ای هوشمند بیش از پیش احساس می شود. اگر شما قصد راه اندازی یک کسب و کار در زمینه تولید تجهیزات خانه هوشمند را دارید توصیه می کنیم این مقاله را مطالعه نمایید همچنین برای طرح توجیهی تولید تجهیزات خانه هوشمند می توانید با کارشناسان کاردوک تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره از متخصصان مرکز مشاوره کسب و کار و کاریابی کاردوک جهت نوشتن طرح توجیهی می توانید با شماره 02166418908 تماس بگیرید.

معرفی محصول تولید تجهیزات خانه هوشمند

زندگی انسان در حال حاضر به گونه ای پیش می رود تا همه چیز هوشمند شود، به طوری که در ایران نیز تا حدودی مردم به هوشمند کردن خانه های خود اهمیت می دهند که پیش بینی می شود در سال های آتی افراد بیشتری برای هوشمند سازی خانه خود اقدام نماییند.

شاید شنیدن نام تجهیزات خانه هوشمند، یادآور کالاهای لوکس و بروز کردن خانه باشد، اما این طرح ضمن اینکه این دو مورد را به همراه دارد، باعث بهینه سازی در مصرف انرژی نیز می شود. در خانه هوشمند کنترل تمامی موارد شامل روشنایی، سیستم‏ های امنیتی، سیستم های سرمایشی و گرمایشی، خدماتی مانند آبیاری گل و گیاه، کنترل در ورودی و باز و بسته ‏شدن در پارکینگ، سیستم اعلام حریق و تشخیص حضور و سیستم امنیتی، دزدگیر، سیستم صوتی و تصویری و سینمای خانگی، کنترل و باز و بسته‏ شدن پرده‏ ها و کرکره‏ ها، قطع و وصل‏ شدن برق پریزهای ساختمان از راه دور  و … از راه دور امکان پذیر است. حتی می توانید برنامه ای برای کنترل آن ها داشته باشید که پس از خروج شما از منزل چه اتفاقاتی بیفتد.

برای هوشمند سازی خانه ها، نیاز به برخی تجهیزات شامل  کیت ها، سنسورها، برخی لوازم تجهیزات از جمله دزدگیر اماکن و .. می باشد که از اصلی ترین ملزومات هوشمند سازی منازل است. با توجه به اینکه اکثر این تجهیزات وارداتی هستند، تولید آن ها در داخل کشور با توجه به آینده ای این بازار می تواند بسیار پرسود باشد.

مزایای کلی طرح توجیهی تولید تجهیزات خانه هوشمند

از جمله مزایای طرح توجیهی تولید تجهیزات خانه هوشمند می توان به موارد زیر اشاره داشت :

مدیریت انرژی

هوشمند سازی خانه باعث کاهش مصرف انرژی می شود. چراکه شما قادر هستید تجهیزات برقی منزل‌تان را با گوشی و یا تبلت و یا پنل هایی که مربوط به تجهیزات هوشمند سازی خانه است، کنترل کنید.

از دیگر مزیت های خانه هوشمند چه در زمانی که در خانه هستید و چه در زمانی که خارج از خانه‌تان می باشید، بتوانید سیستم روشنایی، سرمایشی و گرمایشی منزل‌تان را تنظیم و به شکل هوشمند کنترل کنید.

تضمین ایمنی

با استفاده از تجهیزات هوشمند سازی خانه، در واقع ایمنی خانه نیز تضمین می شود. در خانه های هوشمند از سنسور تشخیص نشتی آب، سنسور تشخیص دود و گاز های سمی و شهری، سیستم اطلاع رسانی SOS و … استفاده می شود که می تواند شما را از خطرات احتمالی مطلع کند و ایمنی شما را تضمین نماید.

کاهش هزینه ها | طرح توجیهی تولید تجهیزات خانه هوشمند

امروزه افراد زیادی با تکنولوژی هوشمند سازی خانه  آشنایی دارند اما تصور می کنند که این کار صرفه و توجیه اقتصادی ندارد. اما نکته ای که در مورد هوشمند سازی خانه وجود دارد این است که‌ اگر بخواهیم مطابق طول عمر تجهیزات صحبت کنیم، این سیستم باعث کاهش هزینه ها خواهد شد. از طرفی دیگر باعث افزایش ارزش افزوده ساختمان و همینطور  افزایش سطح رفاه و زیبایی و زندگی در یک ساختمان مدرن نیز می شود.

تامین امنیت

تجهیزات هوشمند سازی خانه این امکان را به مصرف کننده خواهد داد، تا نسبت به تامین امنیت منزل خود اطمنیان داشته باشد. مثلا وقتی خارج از خانه است، می تواند اگر درون خانه اتفاقی بیفتد و یا در و پنجره ای باز شود، بلافاصله از طریق گوشی تلفن همراه خود متوجه شود.

آسایش و راحتی

در نهایت هوشمند سازی خانه، باعث می شود صاحب خانه طعم یک زندگی خوب و همینطور آسایش و راحتی را تجربه کند. در هوشمند سازی خانه ها امکان استفاده از بلندگو های سقی و … برای پخش موزیک وجود دارد. همینطور می توان خانه ها را با طرح های مختلفی قابل تنظیم با صدا و تلویزیون نورپردازی کرد.

بخش های مختلف خانه هوشمند

از نظر فنی ، اتوماسیون خانگی یا همان خانه هوشمند از پنج بلوک ساختمانی تشکیل شده است:

 • دستگاه های تحت کنترل (DUC)
 • حسگرها و محرک ها
 • شبکه کنترل
 • کنترل کننده
 • دستگاه های کنترل از راه دور

کنترل کننده مرکزی  | طرح توجیهی تولید تجهیزات خانه هوشمند

در واقع کنترل کننده مرکز خانه هوشمند قلب تبنده خانه می باشد که وظیفه ارتباط میان تمام اعضای خانه را به عهده دارد. این دستگاه اطلاعات را از تمامی دستگاه دریافت و آنها را کنترل می نماید.

رابط های کاربری

برای اینکه بتوان با خانه هوشمند ارتباط بر قرار کرد نیاز به یک رابطه کاربری می باشد. این دستگاه می تواند یک ریموت کنترل، صفحه ی نمایش لمسی یا اپی باشد که روی موبایل یا تبلیت شما نصب است و جای تمامی کلید ها و قفل های شما را خواهد گرفت. به طور کلی به دو نوع رابط کاربری با خانه هوشمند وجو دارد.

 • در روش اول استفاده از امکانات خانه ی هوشمند با استفاده از یک کنترل صورت می گیرد؛ که طبیعی است تعداد دستورات قابل انجام محدود به کلید های کنترل باشد.
 • در روش دوم دستور دادن به سنسور ها به وسیله اپلیکیشن های خاصی انجام می شود. استفاده از اپلیکیشن این امکان را فراهم می کند که علاوه بر راحتی بیشتر، محدودیت های کمتری نیز را کاربر تجربه نماید.

پرتکل های ارتباطی | طرح توجیهی تولید تجهیزات خانه هوشمند

برای اینکه بخش های مختلف خانه هوشمند بتوانند به راحتی با یکدیگر و با سیستم کنترل کننده مرکزی ارتباط برقرار کنند؛ باید راه استاندارد، مشخص و تعیین شده ای داشته باشند تا اطلاعات به راحتی بین آنها انتقال یابد. پرتکل های ارتباطی به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند :

 • Powerline ارتباطات  : استفاده از این روش پایدارتر است و قیمت بیشتری دارد و از همه مهم تر باید در زمان ساخت ساختمان لوله های برق جایگذاری شود. در این روش اطلاعات رمزگذاری می شود و امن است.
 • انتقال بی سیم : در خانه های ساخته شده، می توان از روش بی سیم استفاده کرد. این روش از امنیت کمتری نسبت به حالت قبل برخوردار است چرا که سیستم قابل هک کردن، فرستنده و گیرنده ها نیز قابل ردگیری می باشند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی می توان امنیت شبکه را بالاتر برد تا سیستم غیر قابل هک شود.

سنسورها

سنسورها قطعاتی هستند که اطلاعات مختلف خانه از جمله دما، رطوبت، نشتی، دود و … را به سیستم کنترل کننده مرکزی ارسال می کنند.

عملگر ها یا محرک ها | طرح توجیهی تولید تجهیزات خانه هوشمند

عملگرها یا محرک ها به زبان ساده حرکت دهنده های قطعاتی هستند که فرمان های مختلف را که صادر می شود اجرا می کنند به عنوان مثال در پارکنیک را باز و بسته می کنند یا چراغ ها یا سیستم گرمایشی خانه را روشن و خاموش می نمایند.

خدمات قابل ارایه کاردوک به طرح‌ها و واحدهای

 • تهیه طرح توجیهی و امکان سنجی طرح با استفاده از نرم افزار کامفار توسط متخصصین کارآمد مهندسی
 • ارائه خدمات در انتخاب ماشین آلات، تاسیسات عمومی و طراحی سایت پلان
 • ارائه فرمولاسیون قابل استفاده در تولید محصولات
 • مشاوره بازاریابی و صادرات محصول با کیفیت به کشورهای دیگر
 • مشاوره اصلاح تکنولوژی، نوسازی و بازسازی واحدهای قدیمی
 • مشاوره ارتقا بهروری بنگاه

برای دریافت مشاوره از متخصصان مرکز مشاوره کسب و کار و کاریابی کاردوک جهت نوشتن طرح توجیهی می توانید با شماره 02166418908 تماس بگیرید.

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود

دریافت مشاوره