امور ثبتی شرکت هاثبت تغییرات شرکتراهنمای شرکت ها

ثبت شرکت | راهنمای کامل ثبت شرکت

ثبت شرکت چیست و چه زمانی باید شرکت ثبت کرد؟ زمانی که دو یا چند نفر شروع به فعالیت اقتصادی می‌کنند بعد از مدتی احساس به بستن قراردادی بین خود کرده و به دنبال تاسیس شرکت می‌روند. ولی در این مسیر با سوالات اساسی بسیاری مواجه می‌شوند؛ که بر آینده تجاری آن‌ها تاثیر مستقیمی خواهد داشت. برای ثبت شرکت باید با انواع آن، سمت‌ها و اختیارات هر عضو آشنایی داشته باشید، تا بتوانید قراردادی متناسب با نیاز موسسه‌تان بنویسید. در ادامه کلیاتی درباره ثبت شرکت آورده شده است.  

برای دریافت مشاوره و ثبت شرکت‌ها با مشاوران مرکز مشاوره کسب و کار کاردوک می توانید با شماره 02166418908 تماس بگیرید.

اشتباهات رایج در ثبت شرکت

قبل از اینکه به توضیح چگونگی راه اندازی شرکت بپردازیم باید مهم‌ترین اشتباهاتی که اکثر کسانی که حین ثبت‌شرکت مرتکب می‌شوند را بدانید.

1- عدم توجه به نام تجاری 

2- عدم توجه به امور مالیاتی و سرمایه اولیه

3- عدم آگاهی از تفاوت ثبت برند با ثبت شرکت

4- عدم توجه به اهداف شرکت و اقدام عجولانه

5- عدم توجه به آدرس اعلامی و ایجاد مشکل در دارایی

6- عدم توجه به سرمایه اعلامی اولیه

7- عدم توجه به انتخاب مدیر عامل

8- عدم تفکیک وظایف بر اساس اختیارات

9- عدم شناخت کافی شرکاء و مشکلات حقوقی آتی

با توجه به 9 موردی که در اغلب پرونده‌های ثبت شرکت مواجه شده‌ایم، توصیه می‌شود حتما قبل از اقدام به احداث شرکت آگاهی لازم را دریافت نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مقالات اهمیت برند و نحوه ثبت برند کلیک کنید.

 

تعریف شرکت

شرکت به مجموعه‌ای از اشخاص گفته می‎‌شود که واحدی را به منظور انجام فعالیت اقتصادی با هم تشکیل داده‌اند تا با آن نفعی ببرند و پس از کسر هزینه‌ها، سود باقیمانده بین اعضای شرکت تقسیم گردد.

شاید اشخاصی را ببنید که به صورت شراکتی با هم کاری را راه انداختند و تمام این قوانین را رعایت می‌کنند؛ ولی شرکتی ثبت نکرده‌اند. تفاوت فعالیت این دست افراد تنها در رسمی نبودن آن است، البته که این نحوه همکاری علاوه بر منافع دارای ریسک بالایی نیز هست.

 

انواع شرکت

شرکت‌ها به طور کلی به دو دسته شرکت‌های تجاری و شرکت‌های مدنی تقسیم می‌شوند. از جمله انواع شرکت‌های می‌توان به موارد زیر اشاره داشت :

  • شرکت سهامی
  • شرکت با مسئولیت محدود (جهت دریافت راهنمای ثبت شرکت با مسئولیت محدود کلیک کنید)
  • شرکت تضامنی
  • شرکت مختلط غیر سهامی
  • شرکت مختلط سهامی
  • شرکت نسبی
  • شرکت تعاونی تولید و مصرف
  • شرکت دانش بنیان

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع شرکت‌ها توصیه می‌کنیم مقاله انواع شرکت‌ها را مطالعه نمایید تا مفاهیم آن به طور کامل آشنا شوید. برای مطالعه مقاله انواع شرکت ها کلیک کنید.

 

مزایا و معایب ثبت شرکت | چرا باید شرکت ثبت کنیم ؟

ثبت شرکت بین شرکا دارای مزایای زیادی است که از جمله مهم‌ترین این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره داشت :

  1. زمانی که شرکت ثبت‌شده باشد، اگر بین شرکا اختلاف نظر یا مشکل پیش بیایید. چون تمامی مسائل و اوراق اداری در اساسنامه ذکر شده است، هنگام تقسیم سود شرکا به مشکل برنخواهند خورد و در صورت بروز مشکل به راحتی می‌توانند از حق خود دفاع کنند.
  2. جلوه حقوقی که شرکت به کسب و کار شما می‌بخشد یکی از مهم‌ترین مزایای ثبت‌شرکت است. این روزها بسیاری از مراجع دولتی و حتی خصوصی تنها با اشخاص حقوقی وارد مذاکره و قرارداد می‌شوند. شما اگر شرکت نداشته باشید فرصت قرارداد بستن با بسیاری از مراجع، ارگان‌ها و سازمان‌ها را از دست خواهید داد.

ثبت شرکت برای شما عیب‌هایی را به همراه خواهد داشت. این عیب‌ها در واقع جنبه‌های قانونی هستند که باید قبل از تاسیس در مورد آن‌ها اطلاعات کافی را داشته باشید تا مشکل ساز نشوند.

بعد از ثبت‌شرکت باید شرکت خود را به امور مالیاتی و دارایی معرفی کنید و سالانه شرح کاملی از عملکرد فعالیت شرکت خود به سازمانی دارایی ارائه دهید. باید دفاتر حسابداری را پر نمایید و باید نسبت به سود خالصی که در سال برای شما می‌ماند، درصدی را به عنوان مالیات به سازمان مالیاتی و دارایی بپردازید.

ثبت شرکت بسیاری از مزیت‌ها و مسائل قانونی مشکل ساز (در صورت عدم توجه به آنها) را به همراه خواهد داشت که بحث در مورد آن خارج از حوصله این مطلب است. شما می‌توانید با تماس با کارشناسان کاردوک اطلاعات کافی در این زمینه بدست آورید.

 

انتخاب نام شرکت

باید نامی را برای شرکت خود به اداره ثبت شرکت‌ها ارائه دهید. این اداره بعد از بررسی نام درخواستی شما و اینکه نام شما مشابه با شرکت‌های دیگر نباشد، به شما اجازه استفاده از آن را خواهد داد. برای استعلام نام مد نظرتان می‌توانید با کارشناسان مرکز کاردوک تماس بگیرید. 

هزینه های ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت نسبت به شرکتی که قصد تاسیس آن (مسئولیت محدود، سهامی عام، سهامی خاص و … ) را دارید، متفاوت است. می‌توانید با تماس با کارشناسان مرکز کاردوک از هزینه تاسیس شرکت مد نظر خود مطلع گردید. 

 

روند و مراحل ثبت شرکت

مراحل ثبت شرکت‌ها دارای پیچیدگی‌هایی است که ممکن است بسیاری از افراد در زمان تاسیس شرکت دچار مشکل شود.

با توجه به ایجاد سیستم ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری، متقاضیان می‌توانند برای ثبت‌شرکت به جای مراجعه حضوری به این اداره از طریق سامانه http://sherkat.ssaa.ir اقدام به ثبت شرکت و حتی ثبت صورت جلسه تغییرات شرکت خود نیز به صورت اینترنتی بکنند. همچنین می‌توانند آخرین صورت جلسه ابرازی، مدارک لازم بخشنامه‌ها و شیوه نامه‌های اجرایی ثبت شرکت‌ها و اطلاع رسانی‌های آنی و پیگیری درخواست انواع تاسیسی و تغییر و … شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری نیز در همین سامانه صورت می گیرد. برای اطلاع دقیق از روند و مراحل ثبت شرکت کلیک کنید. جهت آشنایی با مراحل ثبت شرکت ها کلیک کنید. 

نکات مهم در زمان ثبت شرکت

در زمان تاسیس شرکت نکاتی وجود دارد که قبل از تاسیس باید از آن‌ها آگاه باشید از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره داشت :

1- اظهارنامه ثبت‌شرکت از اوراق بهادار بوده که باید از طریق اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری تهیه گردد. برای دریافت اظهارنامه نام برده شده باید تقاضانامه‌ای به منظور تاسیس تنظیم گردد.

2- به موجب ماده 5 قانون اصلاحی آیین نامه ثبت شرکت‌ها، اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری قائم مقام دفترخانه‌های اسناد رسمی هستند. از همین رو برای تظیم شرکت نامه رسمی، نیازی به مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی نیست.

3- در صورت جلسه شرکت باید نکات ذیل درج گردد :

زمان تشکیل جلسه شرکت، تصریح به تصویب و امضا رسیدن اساسنامه، اضهارنامه و شرکت نامه توسط کلیه اعضای شرکت. تعیین و تصریح امضای اعضای هیئت مدیره و میزان مدیریت آنها، تعیین دارندگان حق امضای اسناد تعهدآور شرکت، تعیین مبلغ سرمایه شرکت و تحویل آن توسط مدیر عامل و اقرار مدیر عامل به وصول سرمایه شرکت، تعیین شخصی. 

برای ثبت چه شرکت هایی نیاز به دریافت مجوز است ؟

از آنجایی که لیست شرکت‌هایی که برای تاسیس نیاز به جواز دارند بسیار زیاد است برای اطلاع از لیست این شرکت‌ها می توانید مقاله لیست شرکت هایی که نیاز به جواز دارند را مطالعه نمایید یا با متخصصان مرکز کاردوک تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

مرکز مشاوره کسب و کار کاردوک

مرکز مشاوره کسب و کار کاردوک آماده است تا با بهرمندی از تیمی مجرب و با تجربه در زمینه ثبت شرکت شما را یاری کند تا بتوانید تاسیس شرکت و مسائل مربوط به آن را به راحتی انجام دهید. شما در هرجایی که باشید می توانید با تماس با شماره 09351520300 از خدمات این مرکز بهرمند شوید. 

برای دریافت مشاوره در این زمینه با مشاوران مرکز مشاوره کسب و کار کاردوک می توانید با شماره 02166418908 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره