ثبت شرکت | راهنمای کامل ثبت شرکت

0

ثبت شرکت چیست و چه زمانی باید شرکت ثبت کرد ؟ زمانی که دو یا چند نفر شروع به فعالیت اقتصادی می کنند بعد از مدتی احساس به بستن قراردادی بین خود کرده و به دنبال تاسیس شرکت می روند. ولی در این مسیر با سوالات اساسی بسیاری مواجه می شوند؛ که بر آینده تجاری آنها تاثیر مستقیمی خواهد داشت. شما می توانید در این مقاله تمام پاسخ های خود را در مورد ثبت انواع شرکتها بیابید.

 

برای دریافت مشاوره و ثبت شرکت‌ها با مشاوران مرکز مشاوره کسب و کار کاردوک می توانید با شماره 02166418908 تماس بگیرید.

 

اشتباهات رایج در ثبت شرکت

قبل از اینکه به توضیح چگونگی راه اندازی شرکت بپردازیم باید مهمترین اشتباهاتی که اکثر افرادی که قصد ثبت‌شرکت دارند مرتکب می شوند را بدانید :

1- خیلی اوقات کسانی که محصولی ( کالا یا خدمات ) ارائه می دهند، شرکت ثبت می کنند. و نام آن محصول خود را بر روی شرکتشان می گذارند و تصور می کنند که دیگر کسی نمی تواند با این نام فعالیت مشابهی انجام دهد. ولی اشتباه می کنند.

برای این که از نام محصول یا خدمات محافظت کنید باید اقدام به ثبت برند نمایید که مقوله ای جدا از ثبت شرکت می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مقالات اهمیت برند و نحوه ثبت برند کیلیک کنید.

تعریف شرکت

شرکت به مجموع از اشخاص گفته می شود که مجموعه ای را به منظور انجام فعالیت اقتصادی با هم تشکیل داده اند تا با آن نفعی ببرند و پس از کسر هزینه ها، سود باقیمانده بین اعضای شرکت تقسیم گردد.

شاید شما بسیاری از اشخاص را ببنید که به صورت شراکتی با هم کاری را راه انداختند و تمام این قوانین را رعایت می کنند ولی شرکت ثبت نکرده اند. تفاوت فعالیت این افراد در رسمی نبودن آن است.

انواع شرکت

شرت ها به طور کلی به دو دسته شرکت های تجاری و شرکت های مدنی تقسیم می شوند. از جمله انواع شرکت های می توان به موارد زیر اشاره داشت :

  • شرکت سهامی
  • شرکت با مسئولیت محدود ( جهت دریافت راهنمای راهنمای ثبت شرکت با مسئولیت محدود کلیک کنید)
  • شرکت تضامنی
  • شرکت مختلط غیر سهامی
  • شرکت مختلط سهامی
  • شرکت نسبی
  • شرکت تعاونی تولید و مصرف
  • شرکت دانش بنیان

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع شرکت ها توصیه می کنیم مقاله انواع شرکت ها را مطالعه نمایید تا مفاهیم آن به طور کامل آشنا شوید. برای مطالعه مقاله انواع شرکت ها کلیک کنید.

 

مزایا و معایب ثبت شرکت | چرا باید شرکت ثبت کنیم ؟

ثبت شرکت بین شرکا دارای مزایای زیادی می باشد که از جمله مهمترین این مزایا می توان به موارد زیر اشاره داشت :

  1. زمانی که شرکت تاسیس شده است اگر بین شرکا اختلاف نظر یا مشکل پیش بیایید. چون تمامی مسائل و اوراق اداری در اساسنامه ذکر شده است. موقع تسیم سود شرکا به مشکل برنخواهند خورد و در صورت بروز مشکل به راحتی می توانند از حق خود دفاع کنند.
  2. جلوه حقوقی ای که شرکت به کسب و کار شما می بخشد یکی از مهمترین مزایای ثبت‌شرکت است. این روزها بسیاری از مراجع دولتی و حتی خصوصی تنها با اشخاص حقوقی وارد مذاکره و قرارداد می شوند. شما اگر شرکت نداشته باشید قرصت قرارداد بستن با بسیاری از مراجع، ارگان ها و سازمان ها را از دست خواهید داد.

ثبت شرکت برای شما عیب هایی را به همراه خواهد داشت. این عیب ها در واقع جنبه های قانونی هستند که باید قبل از تاسیس در مورد آنها اطلاعات کافی را داشته باشید تا برای شما مشکل ساز نشوند.

شما بعد از ثبت‌شرکت باید شرکت خود را به امور مالیاتی و دارایی معرفی کنید و سالانه شرح کاملی از عملکرد فعالیت شرکت خود به سازمانی دارایی معرفی نمایید. باید دفاتر حسابداری را پر نمایید. شما باید نسبت به سود خالصی که در سال برای شما می ماند، درصدی را به عنوان مالیات به سازمان مالیاتی و دارایی بپردازید.

ثبت شرکت بسیاری مزیت های و مسائل قانونی مشکل ساز ( در صورت عدم توجه به آنها) دیگری را به همراه خواهد داشت که بحث در مورد آن خارج از حوصله این مطلب است. شما می توانید با تماس با کارشناسان کاردوک اطلاعات کافی در این زمینه بدست آورید.

 

انتخاب نام شرکت

شما باید نامی را برای شرکت خود به اداره ثبت شرکتها ارائه دهید. این اداره بعد از بررسی نام درخواستی شما و اینکه نام شما مشابه با شرکت های دیگر نباشد. برای استعلام نام مد نظرتان می توانید با کارشناسان مرکز کاردوک تماس بگیرید.

 

هزینه های ثبت شرکت

هزینه ثبت شرکت نسبت به شرکتی که قصد تاسیس آن ( مسئولیت محدود، سهامی عام، سهامی خاص و … ) را دارید می تواند هزینه متفاوتی داشته باشد. شما می توانید با تماس با کارشناسان مرکز کاردوک از هزینه تاسیس شرکت مد نظر خود مطلع گردید.

 

روند و مراحل ثبت شرکت

مراحل ثبت شرکتها دارای پیچیدگی هایی است که ممکن است بسیاری از افراد در زمان تاسیس شرکت دچار مشکل شود.

با توجه به ایجاد سیستم ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری، متقاضیان می توانند برای ثبت‌شرکت به جای مراجعه حضوری به این اداره از طریق سامانه http://sherkat.ssaa.ir اقدام به ثبت شرکت و حتی ثبت صورت جلسه ی تغییرات شرکت خود نیز به صورت اینترنتی بکنند. همچنین می توانند آخرین صورت جلسه ی ابرازی، مدارک لازم بخشنامه ها و شیوه نامه های اجرایی ثبت شرکت ها و اطلاع رسانی های آنی و پیگیری درخواست انواع تایسی و تغییر و … شرکت ها و موسسات غیر تجاری نیز در همین سامانه صورت می گیرد. برای اطلاع دقیق از روند و مراحل ثبت شرکت کلیک کنید. جهت آشنایی با مراحل ثبت شرکت ها کلیک کنید.

 

نکات مهم در زمان ثبت شرکت

در زمان تاسیس شرکت نکاتی وجود دارد که قبل از تاسیس باید از آنها آگاه باشید از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره داشت :

1- اضهارنامه ثبت‌شرکت از اوراق بهادار بوده که باید از طرق اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری تهیه گردد. برای دریافت اضهارنامه نام برده شده باید تقاضانامه ای به منظور تاسیس تظیم گردد.

2- به موجب ماده 5 قانون اصلاحی آیین نامه ی ثبت شرکتها، اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری فائم مقام دفترخانه های اسناد رسمی هستند. از همین رو برای تظیم شرکتنامه ی رسمی، نیازی به مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی نیست.

3- در صورت جلسه شرکت باید نکات ذیل درج گردد : زمان تشکیل جلسه شرکت، تصریح به تصویب و امضا رسیدن اساسنامه، اضهارنامه و شرکت نامه توسط کلیه اعضای شرکت. تعیین و تصریح امضای اعضای هیئت مدیره و میزان مدیریت آنها، تعیین دارندگان حق امضای اسناد تعهدآور شرکت، تعیین مبلغ سرمایه شرکت و تحویل آن توسط مدیر عامل و اقرار مدیر عامل به وصول سرمایه شرکت، تعیین شخصی.

 

برای ثبت چه شرکت هایی نیاز به دریافت مجوز است ؟

از آنجایی که لیست شرکت هایی که برای تاسیس نیاز به جواز دارند بسیار زیاد است برای اطلاع از لیست این شرکت ها می توانید مقاله لیست شرکت هایی که نیاز به جواز دارند را مطالعه نمایید یا با متخصصان مرکز کاردوک تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 

مرکز مشاوره کسب و کار کاردوک

مرکز مشاوره کسب و کار کاردوک آماده است تا با بهرمندی از تیمی مجرب و با تجربه در زمینه ثبت شرکت شما را یاری کند تا بتوانید تاسیس شرکت و مسائل مربوط به آن را به راحتی انجام دهید. شما در هرجایی که باشید می توانید با تماس با شماره 09351520300 از خدمات این مرکز بهرمند شوید.

 

برای دریافت مشاوره در این زمینه با مشاوران مرکز مشاوره کسب و کار کاردوک می توانید با شماره 02166418908 تماس بگیرید.

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود

دریافت مشاوره