طرح توجیهیطرح توجیهی صنعتی

طرح توجیهی تولید باند و گاز بیمارستانی | طرح باند و گاز بیمارستانی

طرح باند و گاز بیمارستانی یکی از پرسود ترین کارها در کشور است. کشورهای آمریکا ،آلمان و سویس به همراه چین 40 درصد صادرات کالاها و محصولات حفاظت فردی و پزشکی دنیا را در انحصار خود دارند، حجم مبالادت مالی صادرات و واردات محصولات حوزه پزشکی جهان در سال 2019 بیش از دو تریلیون دلار تخمین زده شده است که با در نظر گرفتن اپیدمی کرونا در حال حاضر این میزان بشدت بالا رفته است میزان مصرف مستمر باند و گاز پزشکی با توجه به حوادث و وضعیت بیماردر مراکز مختلف درمانی بر اساس ضوابط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی زمینه تولید انبوه صنعتی را داشته و با رعایت الزامات و مکانیزم نظارتی اداره نظارت بر تولید و کیفیت تجهیزات و ملزومات پزشکی جهت تشکیل پرونده و شناسنامه دار کردن و ثبت  محصول در پورتال imed.ir  می‌توان  پس از دریافت  پروانه ساخت و گواهی فروش هم  در  بازار داخل و هم در زمینه صادرات فعالیت کنند. جهت آشنایی با طرح توجیهی کلیک کنید.

 

معرفی محصولات | طرح باند و گاز بیمارستانی

انواع باند وگازهای پزشکی در اندازه های مختلف بصورت  باند های کشی ،پنبه ای استریل شده و غیر استریل بصورت خشک و وازلینه خاص سوختگی و بخیه زخم  به بازار عرضه می‌گردد این محصولات دارای  بافت ساده  بوده و تراکم تار آن  12 و تراکم پود  8 است.  در تولید باند وگاز استفاده از نخ و الیاف مصنوعی  مجاز نیست  و جنس این محصولات  صد درصد طبیعی و از جنس الیاف نخ پنبه خالص است. جهت تهیه و نوشتن طرح توجیهی با کارشناسان کاردوک تماس بگیرید.

کد آیسیک محصولات  باند وگازهای  پزشکی

نام کالا

کد ISIC

نام کالا

کد ISIC

انواع باند پزشكي

2423415633

باند كنار بافته

2423413702

انواع باند آغشته به نانو مواد انعقادي

2423415136

باند زخم بندي ساده (پانسمان)

2423413701

باند گازدار

2423413713

انواع باند و چسب پزشكي

2423313700

باند كشي

2423413712

منسوج بي بافت باند و گاز

1729412363

باند ارتوپدي معمولي (باند گچي)

2423413703

باند روغني

24232015

پارچه باند و گاز و تنظيف

1711612385

 

 

 

تنوع باند و گاز زیاد و شامل انواع باند های مورد مصرف در بخش ارتوپدی و جراحی و پانسمان زخم وسوختگی است عمده ترین مصرف این محصولات در مراکز  درمانی و تشخیص پزشکی توسط کادر درمان  همانند مطب  پزشکان ،جراحان  ، کادر اتاق عمل برای  بیماران است.

معرفی محصولات | طرح باند و گاز بیمارستانی 

ویژگی‌های محصول | طرح باند و گاز بیمارستانی

باند و گاز پزشکی همانند پارچه منسوجات تار و پودی و از نخ طبیعی پنیه ای فاقد بو و طبیعی هستند حداقل سایز نخ مصرفی در تار یا پود مورد استفاده در تولید محصول نخ نمره 19است. باندها عمدتا در طول دو متر برش و بسته بندی و مورد استفاده قرار می‌گیرند. عرض باندها بسته به نوع سفارش می‌تواند از  5 ،10 ،15 الی  20 سانتی متر تولید شود  پارچه باند باید با پهناي یکسان در راستاي تار بریده شده و بصورت رول بسته بندي شود،بطوریکه بتوان  به راحتی آن را باز نمود و  نخه اي آزاد  کناره پارچه مانع از باز شدن رول نگردند. هر رول  پس از تولید در   کاغذ یا سلوفان  بسته بندی می‌شود.

کالای جایگزین و مکمل محصول | طرح باند و گاز بیمارستانی

از باند و گاز پزشکی که عمدتا در محل بستن  زخم استفاده می‌شود، داراي بافت ساده تار و پودي هستند ، لذا محصولات نبافته از جنس های غیر پنبه  وپلیمری نمی‌توانند در این زمینه مورد استفاده قرار بگیرند. از طرف دیگر به دلیل خصوصیات خاص پنبه پارچه بافته شده از الیاف مصنوعی  ونبافته همانند ملت بلون واسپان باند که خواص طبیعی پنبه را ندارند  نمی‌تواند در زمینه زخم بندی مورد استفاده قرار گیرند

به عبارت دیگر می‌توان گفت محصول جایگزینی براي باند و گاز پزشکی از جنس  غیر پنبه وجود ندارد. دلایل عدم استفاده از الیاف مصنوعی در ساخت این محصولات  اولاً  امکان ایجاد  حساسیت هاي جلدي و غیر جلدي در بیمار وثانیاً  شکل خاص ساختمانی آنها است که امکان جذب و نگهداري محلولهای درمانی  و نیز کارایی مطلوب پزشکی را در زمینه زخم بندی  دارا نیست. البته ظهور تکنولوزی نوین  تولید  پارچه های بدون بافت  در زمینه های دیگر همانند تولید ماسک پزشکی و البسه بیمارستانی رقیب مناسب برای  محصولات ساخته شده از پارچه های تار پودری هستند.

موارد کاربرد | طرح باند و گاز بیمارستانی

انواع باند و گاز پزشکی در مراکز بهداشتی و درمانی در  سطح گسترده ای  مورد استفاده قرار می‌گیرند. باند وگاز  استریل و غیر استریل هر کدام موارد کاربرد خاص خود را دارند. گاز غیراستریل وگاز روغنی عمدتا که جهت بستن زخم‌هاي سطحی و گرم نگه داشتن عضله بکار می‌روند واز گازهاي استریل نیز به صورت گسترده در جراحی‌های و همچنین  براي پوشاندن محل سوختگی و براي پانسمان اولیه زخم ها و بریدگی‌ها استفاده می‌شود. در مواردی براي ثابت نگهداشتن اولیه محل در رفتگی و بعضا شکستگی  استخوان از باند غیر استریل استفاده می‌شود. به عبارتی می‌توان گفت انواع باند وگاز از جمله اجزائ لاینفک کمک‌هاي اولیه بهداشتی و عمل های  جراحی هستند. برای تهیه طرح توجیهی صنایع شیمیایی و دارویی با کارشناسان کاردوک تماس بگیرید.

 

  موارد کاربرد | طرح باند و گاز بیمارستانی

مواد اولیه تولید باند و گاز پزشکی

نخ

 در این طرح با توجه به حداقل هاي اقتصادي، ظرفیت سالیانه واحد 20 تن در نظر گرفته شده است. در بافت پارچـه کـه بافت ساده و تار و پودي است تنها از الیاف صد در صد پنبه استفاده می‌شـود.

روغن وازلین

 براي تولید انواع  گاز روغنی از روغن وازلین استفاده می‌شود. براي تولید هر متر مربع گاز روغنی حدود 167 گرم روغن وازلین مصرف می‌گردد.

 سفید گرهای پارچه باند وگاز   

در  فرایند سفید سازی  محصول از آب اکسیژنه ، محلول سود سوزآور و سیلیکات سدیم استفاده می‌شود علاوه بر مواد اولیه اصلی مواد چانبی دیگری همانند کاغذ ،سلوفان،پاکت، جعبه مقوایی ، کاغذ نواری و نوار چسب براي بسته بندي نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دانش فنی پروژه و فرایند  تولید محصول

درتولید انواع باند و گاز استریل با توجه به میزان سرمایه گذاری ، شرایط اقتصادی و موقعیت محلی که درآن قصد را اندازی طرح مد نظر است  روش های مختلفی بشرح ذیل  بکار گرفته می‌شود .

 تولید با ماشین آلات بافندگی ماکویی |‌ طرح باند و گاز بیمارستانی

در این  دستگاهها  ابتدا نخ پود چله بصورت  جداگانـه تامین و سـپس در ماشـین  طی فرایند بافنـدگی تبـدیل بـه پارچـه می‌شوند. از خصوصیات این روش می‌توان به پایین بودن قیمت ماشین آلات و نیز امکان  ساخت کلیه تجهیزات و قطعات یدکی در داخل کشور است و از محدویات  این روش می‌توان به راندمان پایین تولید، نویز و سصدای بیشتر دستگاهها و نیز نیاز به سیستم ماسوره پیچی اشاره کرد.

 تولید با ماشین آلات بافندگی ماکویی  

روش تولید با ماشین هاي بافتدگی راپیري

این دستگاه ها  دیگر نیازي به تهیه پود به صورت ماسـوره را ندارند  و مـستقیما بـوبین نـخ پـود روي ماشـین بافندگی قرار می‌گیرد، لذا یک مرحله از ماشین آلات خط تولیـد کاسته مـی‌شود رانـدمان تولیـد این روش در مقایسه با روش ماکویی بالاتر است به عبارتی میزان تولید در این روش سه برابـر دستگاههای قبلی  ظرفیت تولید داشت . از طرفی هزینه سرمایه گذاري اولیه و خرید ماشین آلات در این روش بسیار بالاتر از روش ماکویی است و غالبا  دستگاه پیشرفته توئلید پارچه راپیری خارجی هستندو نیاز است از خـارج کشور خریداری شوند.

تولید با دستگاه بافندگی ایرجت |‌ طرح باند و گاز بیمارستانی

این دستگاهها هم  همانند روش راپیري نیازی  به تهیـه نـخ پـود به صورت ماسوره را ندارد. از جمله مزایاي این روش ظرفیت تولید بیشتر از  هفت برابر ماشین هاي ماکویی  است و  سر و صداي آنها بسیار کمتر  ودارای  استهلاک قطعات پایینی هستند. قیمـت ماشـین آلات ایرجت  بسیار بالا و سازندگان ماشین آلات با کیفیت  مورد نیاز این فرایند تنها چند کشور اروپایی هستند. در صورت نیاز به اشتغال زایی و سرمایه گذاری کمتر با توجه  برای بافـت سـاده بانـد و گـاز می‌توان از روش اول استفاده کرد .

تولید با دستگاه بافندگی ایرجت

تولید با  ماشین هاي ماکویی

مراحل  تولید باند و گاز پزشکی بشرح ذیل است:

تولید پارچه

در بافت ساده ماکویی  هر تار به تناوب از زیر و روي پود و هر پود به تناوب از زیر و روي تار عبور می2نماید نخ پنبه اي نمره بیست براي تولید  باند و گاز نخ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نخ ها به صورت بوبین هاي آماده  با وزن تقریبی بیست کیلوگرمی جهت ماسوره پیچی که براي پود پارچه مورد استفاده قرار می‌گیرد آماده می‌شود  تعدادي از بوبین های آماده شده براي چله پیچی استفاده می‌شود. دستگاه ماسوره پیچ، نخ را روي ماسوره می‌پیچد و این ماسوره ها برای استفاده بعنوان  پود پارچه مورد استفاده قرار می‌گیرند. نخ های مورد نیاز براي چله پیچی بوسیله دستگاه چله پیچ روي اسنوي ماشین بافندگی قرار می‌گیرند به عنوان نخ هاي تار استفاده می شوند. این نخ ها یک در میان از میان لنگه ورها عبور می‌کند.

 سفید گري پارچه بافته شده   

 وجودغبارو رنگهاي طبیعی روي الیاف پنبه سبب وجود رنـگ زرد و خاکـستري روي ایـن الیـاف نخ و پارچه تولید شده است براي ایجاد یکنواختی رنگ وظاهر و از بـین بـردن رنگهاي اضافی از روي پارچه و دستیابی به  رنگ سفید اصلی پنبه ،منـسوج بافته شده را تحـت عملیات سفید گري قرار می‌دهند. در این فرایند مواد سفید کننده شـامل آب اکـسیژنه،  سـود و سیلیکات سدیم است که با  اکسید کردن  و از بین بردن  مواد و امـلاح اضـافی از روي الیـاف سبب ایجاد کیفیت مورد نظر می‌گردد. از آب ژاول (هیپو کلریت سدیم) به همراه سود نیز می‌تـوان جهـت سـفید گـري پنبـه استفاده نمود رول پارچـه تولیـد شـده در طول  چند صـد متـری تحـت عملیـات سفید گري در ماشین ژیگر قرار می‌گیرند. .

شستشو پارچه سفید شده  

 در این مرحله برای  از بین بردن بقاي املاح و مـواد شـیمیایی به جا مانده روي پارچه در  بخش  سفیدگري از شتشو استفاده می‌شود. روش ساده شتشو استفاده از همان ماشـین سـفیدگري ژیگر است که پس از عملیات سفیدگري ازآب تازه و مواد کمکی  برای  عملیـات شستـشو استفاده می‌نماید  روش دیگر استفاده از این ماشین شستشو  کانتینیوس است که راندمان تولید خیلـی بـالایی دارد ولی از نظر اقتصادي گران است.

خشک کردن پارچه شسته شد

خشک کردن پارچه بوسیله سیستم خشک کن با درجه حرارت 95 درجه سـانتی گـراد صورت می‌گیرد.

برش دادن رول پارچه

پارچه خشک شده  براي تولید باند و گاز با توجه نیاز تولید دراندازه هاي خاص توسط دستگاه خاص برش داده می‌شود  و تیدیل به رول های با عرض کمتر می‌شود.

روغن زدن

براي تولید گاز روغنی، پارچه برش داده شده بوسـیله فیدر ویژه  روغـن وازلـین مـذاب روغن کاری  می‌شود.

بسته بندي نهایی

جهت بسته بندي تولید باند و گاز روغنی و گاز استریل بسته به نوع وسایز محصول تولیدی  مراحل ذیل انجام می‌گیرد.

باند در پوشش کاغذي و کیسه هاي پلاستیکی بسته بندی می‌شود

  گاز استریل در پاکتهاي کاغذ روغنی و در  کارتن قرار می‌گیرد 

 گاز روغنی در جعبه هاي پلاستیکی و سپس مقوایی و کارتن  بسته بندی می‌شود.

استریل کردن

 جهت تولید باند و گاز استریل از روشهاي مختلفی اسـتفاده مـی‌شـود کـه متـداول تـرین آنهـا پرتـودهی یا استفاده از اتاقک های حاوی گاز اتیلن اکساید است. بخش استرلیزاسیون محصولات در واحد باند، گاز روغنی و گاز استریل هستند کـه روش تولیـد آنهـا تـا مرحلـه بـرش زنـی یکسان است و از آن مرحله به بعد بسته به نوع محصول وارد بخش روغن زنی و یا استرلیزاسیون می‌شود. برای مشاهده بیشتر  طرح توجیهی صنعتی نگارش شده توسط تیم کاردوک کلیک کنید.

ماشین آلات و تجهیزات خط تولید

ماشین آلات و تجهیزات خط تولید باندو گاز و باند پزشکی عبارتند از:

ماشین های بافندگی، ماسوره، دستگاه برش پارچه ، ماشین آلات بسته،دستگاه تولید باند وگاز روغنی ، تجهیزات استریل محصولات

بررسی بازار و رقبا | طرح باند و گاز بیمارستانی

باند گاز استریل و غیر استریل و چرب پزشکی ساخته شده از پارچه های بافته شده پنبه ای   عمدتاً در حوزه بهداست ودرمان مورد مصرف قرار می‌گیرد. این محصول به‌دلیل بهداشتی بودن هم در بازار  داخلی وهم دربصورت صادرات در کشورهای همسایه عراق می‌تواند  مورد استفاده قرار گیرد کل پروانه های بهره برداری صنعتی باند و گاز  مصرف کشور تا پایان سال 1399تعداد  45 واحد  است که که با ظرفیت اسمی  7992 تن تولید انواع باند وگاز  درکشور در حال تولید هستند.

آمار واحدهای تولیدی دارای پروانه  باند وگاز کشور

تعداد

سرمایه

اشتغال

ظرفیت

واحد

45

1022562

1655

7992

تن

 

سرمایه گذاری مورد نیاز | طرح باند و گاز بیمارستانی

بر اساس  مطالعات انجام شده  احداث واحد تولید  باند وگاز  با ظرفیت اقتصادی   در سال جاری با ظرفیت اقتصادی 20 تن بر آورد شده است.                                                            `

مشخصات عمومی طرح

ردیف

موضوع

برآرود

واحد

1

زمین 

1500

متر مربع

2

زیربنا

620

متر مربع

3

برق

100

کیلوات

بررسی سرمایه گذاری طرح

ردیف

موضوع

هزینه ها  (میلیون ریال )

1

سرمایه گذاری ثابت

39470

2

نرخ بازده داخلی (   IRRدرصد)

38

 مزایای اجرای طرح

با توجه به مصرف مستمر وروز افزودن باند وگاز  پزشکی بخصوص در شرایط   وقوع حوادث و انجام اعمال پزشکی به عنوان کالایی ضروری  در بخش های بهداشت ودرمان  کشور درآمده وبا توجه به مزیت داشتن منابع مواد اولیه و تکنولوزی ساخت بخشی از ماشین آلات در کشور بموازات تقاضای بالا ،جذابیت قابل قبولی در این زمینه  هم جهت با مصرف داخل وهم با تکیه به صادرات محور بودن محصولات می‌توان داشت. جهت ثبت نام در سامانه بهین یاب کلیک کنید.

نتیجه مطالعات مالی و اقتصادی

تحقیقات بازار وارايه معيارهاي محاسبه هريک از موارد برآورد سرمايه ثابت و در گردش و توضيح پيرامون  هزينه‌هاي ثابت و متغير طرح، پيش‌بيني و قيمت تمام‌شده و همچنين سود ساليانه طرح که محاسبه گرديده است.  و بررسی مهم‌ترين شاخص‌هاي مالي و اقتصادي طرح با  محاسبات مالي استخراج شده   وضعيت قابل قبولي  را بلحاظ مالي برای تولید  این محصول  یک بار مصرف را نشان می‌دهد.

خدمات قابل ارایه کاردوک به طرح‌ها و واحدهای تولید کننده

برای تهیه طرح توجیهی در زمینه های مختلف می‌توانید با کارشناسان تماس بگیرید. از جمله خدمات مرکز مشاوره کسب و کار کاردوک می‌توان به موارد زیر اشاره داشت :

  • ارائه خدمات در انتخاب ماشین آلات، تاسیسات عمومی و طراحی سایت پلان
  • تامین نیروی انسانی نصب و راه اندازی ماشین آلات و تاسیات عمومی طرح تولید
  • مشاوره فرمولاسیون مواد اولیه
  • مشاوره اصلاح تکنواوژی، نوسازی و بازسازی واحدهای قدیمی
  • مشاوره صادرات محصول با کیفیت به  کشورهای دیگر
  • تهیه طرح توجیهی و امکان سنجی طرح با استفاده از نرم افزار کامفار توسط متخصصین کارآمد مهندسی
  • ثبت نام در سامانه بهین یاب و سامانه مختلف

برای دریافت مشاوره از متخصصان مرکز مشاوره کسب و کار و کاریابی کاردوک جهت نوشتن طرح توجیهی می‌توانید با شماره 02166418908 تماس بگیرید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره