شرکت دانش بنیان چیست | انواع و مزایای شرکت های دانش بنیان

0

شرکت‌ های دانش بنیان با گسترش علم و دانش به سرمایه داران اجازه داده تا بتوانند از ابداعات و خلاقیت ها در جهت توسعه اقتصادی و ارتقای کالا و خدمات استفاده کنند. پیش بینی می‌شود میزان رشد این نوع شرکت‌ها به مرور زمان افزایش یابد. در حقیقت شرکت دانش‌بنیان بار علمی هر کشوری را به دوش می‌کشد و می‌تواند یکی از عوامل اصلی رشد و توسعه اقتصادی و علمی محسوب شوند. تاسیس شرکت دانش بنیاد دارای مزایایی نیز هست که سرمایه گذاران را به سمت ایجاد این نوع شرکت‌ها می‌کشاند. در ادامه برای آشنایی بیشتر با این شرکت‌ها با ما همراه باشید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه شرکت دانش بنیان می توانید با کارشناسان خبره مرکز مشاوره کسب و کار کاردوک از طریق شماره 02166418908  تماس بگیرید.

 

شرکت دانش بنیان

همانطور که از اسم این شرکت ها پیداست، فناوری و علم نقش مهمی در تولید محصولات و خدمات آن ها دارد. این محصولات می تواند شامل اختراعات ثبت شده نیز باشد. در شرکت دانش بنیان با استفاده از فناوری های نوآورانه و خلاق که به راحتی امکان کپی برداری ندارد، محصول یا خدمتی ارائه می شود که دارای ارزش افزوده زیادی است. هر شرکت یا موسسه خصوصی و تعاونی که طبق آئین نامه شرکت های دانش بنیان شرایط لازم را داشته باشد، می‌تواند جهت ثبت این نوع شرکت اقدام نماید. برای اطلاع از نحوه انجام و ثبت شرکت دانش بنیان کلیک کنید.

 

انواع شرکت‌های دانش بنیان

شرکت‌های دانش بنیان بر اساس کالا و خدمات خود به دو دسته کلی یعنی سطح 1 و سطح 2 تقسیم می‌شود. کالای شرکت های سطح یک از پیچیدگی فنی بالاتر و فناوری به روزتر برخوردار بوده و از بالاترین مزایای حمایتی دانش بنیان می توانند استفاده کنند. اما شرکت‌های سطح دو پیچیدگی فنی کمتری دارند و از معافیت مالیاتی برخودار نیستند. همچنین شرکت هایی که برخی خدمات دارای معیارهای سطح فناوری را ارائه می‌دهند، به عنوان شرکت های سطح دو ثبت می‌شوند. 

برای آشنایی با سایر انواع شرکت ها کلیک کنید.

 

مهم‌ترین اهداف شرکت‌های دانش بنیان

هر گروهی از شرکت‌ها برای اهداف خاصی طراحی شده‌اند. از این رو شرکت‌های دانش بنیان که در زمینه تولید علم و دانش در هر ابعادی فعالیت می‌کنند نیز اهداف ارزشمندی دارند که در ادامه به آن می‌پردازیم:

1- آن‌ها تلاش می‌کنند تمام توانمندی‌های دانشگاهی را برای بهبود اوضاع علمی و تحقیقی جامعه به کار بگیرند.

2- جذب افراد متخصص، هیئت‌های علمی، استادان، محققان و اندیشمندان دانشگاهی به فعالیت‌های علمی در شرکت‌های دانش بنیان برای پیشرفت علمی کشور

3- ترغیب اُرگان‌های دولتی و خصوصی برای به کارگیری علم و دانش برای بالا بردن سطح کالا و خدمات

4- افزایش فرهنگ کارآفرینی و تولید کنندگی

5- تبدیل ایده‌ها به طرح‌های تجاری (تجاری سازی ایده‌های بکر)

 

دسته بندی شرکت های دانش بنیان در زمینه فعالیت

شرکت‌های دانش بنیان بر اساس معیارهای ارزیابی کالا و خدمات و سایر معیارهای خاص مورد نظر به 4 دسته تقسیم می‌شوند.

1- نوع پا نوع 1

شرکت هایی که فعالیت عملیاتی نداشته و اظهارنامه مالیاتی سال گذشته را تحویل نداده باشند و خدمات و یا کالایی که بر طبق معیارهای سطح یک باشد را حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی ساخته اند، در دسته شرکت های نوپا نوع یک قرار می گیرند.

2- نوپا نوع 2

این دست شرکت ها وضعیتی مشابه نوپا نوع یک دارند، با این تفاوت که کالا و یا خدمات آن ها معیارهای سطح دو را برآورد می‎‌کند.

3- تولیدی نوع 1

شرکت هایی که درآمدعملیاتی دارند و اظهارنامه مالیاتی سال گذشته را تحویل داده باشند، دیگر جز شرکت های نوپا قرار نمی‌گیرند. این در صورتی است که حداقل 25% درآمد سال گذشته آن مربوط به کالا و خدماتی باشد که معیارهای سطح یک را برآورده می‌کنند.

4- تولیدی نوع 2

شرکت های تولیدی نوع دو نیز باید اظهارنامه مالیاتی سال گذشته را تحویل داده باشند. کالا، خدمات و فرایند یا تجهیزات تولید معیارهای سطح 1 و یا سطح 2 را برآورده کرده و حداقل نمونه آزمایشگاهی را ارائه و عرضه کنند.

و در مورد شرکت های خدماتی، باید حداقل مجری یک پروژه بوده که 10 درصد از قرارداد ناشی از بخش خدماتی باشد که شامل فناوری و معیارهای کارگروه ارزیابی دانش بنیان است.

 

مزایای داشتن یک شرکت دانش بنیان

  • معافیت های مالیاتی
  • معافیت از ضرایب بیمه تامین اجتماعی
  • تسهیلات مالی صندوق نوآوری شکوفایی
  • اعطای تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی ( با نرخ 14 درصد برای حوزه کشاورزی و 15 درصد برای حوزه صنعت و معدن و صنایع تکمیلی)
  • تسهیلات سربازی برای نیروهای شرکت
  • معافیت‌های گمرکی (معاف از عوارض صادرات و معاف از حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض واردات)
  • حمایت‌های صدا و سیما در جهت پخش آگهی‌های تشویقی

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت‌های دانش بنیان

پس از تایید کالا یا خدمات توسط کارگروه ارزیابی، شرکت باید جهت دریافت امتیازها، مدارک مالی و حسابداری خود را به صورت شفاف ارائه دهد. برخی از مدارک مورد نیاز برای تکمیل فرایند عبارتند از:

رزومه شرکت

آخرین اظهارنامه مالیاتی ارسال شده به سازمان امور مالیاتی کشور

تصویر اساسنامه شرکت

تصویر آگهی روزنامه رسمی شرکت

تصویر اظهارنامه یا شرکتنامه شرکت دانش بنیان

کپی شناسنامه و کارت ملی اعضاء هیات مدیره شرکت

کپی مدارک تحصیلی اعضا و مؤسسین

آخرین لیست بیمه شرکت و خلاصه وضعیت حقوق دستمزد و مزایا

 

مراحل ثبت شرکت‌ دانش بنیان

هیچ کس نمی تواند از ابتدای فعالیتش با شرکتی عنوان دانش بنیان ثبت کند. بلکه موسسات و یا افراد ذی‌صلاح ابتدا باید تحت عنوان یک نام تجاری شرکت خود را به ثبت برسانند. همچنین تنها اشخاص حقوقی می توانند برای دانش بنیان شدن، درخواست بدهند. برای آشنایی با مراحل ثبت شرکت ها کلیک کنید.

 

سؤالات متداول در خصوص شرکت دانش بنیان

آیا شرکت‌های دانش بنیان از حمایت‌های دولت بهره‌مند می‌شوند؟

شرکت‌های دانش بنیان با توجه به سطح و شرایط موجود در آئین نامه از حمایت‌های دولتی نظیر معافیت از پرداخت مالیات، عوارض حقوقی گمرکی و سود بازرگانی و عوارض مالیاتی و همچنین اعطاء تسهیلات کم بهره بلند مدت یا کوتاه مدت و یا بی‌بهره برخوردار می‌باشند.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه شرکت دانش بنیان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره کاردوک از طریق شماره 02166418908  تماس بگیرید.

 

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود

دریافت مشاوره