تحقیقات بازار | انواع تحقیقات بازار

در بسیاری از کشورهای توسعه یافته تحقیقات بازار یکی از ملزومات شروع کار و بهبود عملکرد سازمان محسوب می‌شود. شرکت‌های بازرگانی می‌دانند بدون در نظر گرفتن پارامترهای اقتصادی نمی‌توانند در عرصه تجارت موفق شده و به جایگاه بالایی برسند. اگر به طور سنتی فعالیت تجاری را رهبری می‌کنید و در مقایسه با رقبای داخلی و خارجی نمی‌توانید جایگاه بالاتری پیدا کنید، به احتمال زیاد در برنامه‌ریزی و طرح‌ریزی کلی سازمان نیاز به ایجاد تغییراتی دارید. برای انجام این کار ابتدا باید با استفاده از داده‌‌ها و اطلاعات موجود و استفاده از روش‌های تحلیل مناسب، به راهکاری مناسب دست یافت. در ادامه با انواع تحقیقات بازار و چگونگی دستیابی به آن آشنا خواهید شد.

 

برای دریافت خدمات در زمینه انواع تحقیقات بازار می‌توانید با مرکز مشاوره کسب و کار کاردوک از طریق شماره 02166418908 تماس بگیرید.

 

انواع تحقیقات بازار

تحقیقان بازار شامل انواع گوناگونی از روش ها است، این تنوع به صاحبان کسب و کار کمک می‌کند تا بتوانند از ابعاد مختلف سلیقه مشتری خود را بشناسند و محصول و یا خدماتی را تولید کنند که روی فروش تأثیر مثبتی می‌گذارد. قطعاً محصولی که حاصل تحقیقات بازار باشد فروش و سود خوبی را عاید تولیدکنندگان و کارآفرینانی که به تازگی کسب و کاری را شروع کردند، خواهد کرد. شما می توانید با دریافت مشاوره از کارشناسان کاردوک، کسب و کار خود را مورد مطالعه قرار داده و از گزینه ها مناسب جهت ایجاد تغییرات استفاده کنید. برای دریافت مشاوره کسب و کار کلیک کنید.

 

معرفی انواع تحقیقات بازار

تحقیقات بر اساس اطلاعات اولیه

همانطور که از نام‌شان پیداست هیچ نوع سابقه‌ای از این اطلاعات در دسترس نیست. از این رو شرکت‌ها باید برای انجام تحقیقات گسترده فردی را استخدام کنند و یا از سایر شرکت‌هایی که وظیفه آن‌ها انجام تحقیقات بازار است کمک بخواهند. این اطلاعات معمولا شامل نیاز مشتری، قیمت رقبا در خصوص محصول مورد نظر و یا خدماتی که ارائه می‌دهند، می‌باشد.

تحقیقات بر اساس اطلاعات ثانویه

این اطلاعات از قبل در سازمان‌ها و انجمن‌های دیگر موجود است و شرکت‌ها می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. اطلاعات ثانویه شامل درک مشتریان از محصول و خدمات، مقایسه قیمت‌های رقبا جهت قیمت گذاری محصول و خدمات می‌باشد.

 

مهم‌ترین ابزارهایی که برای تحقیقات بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد

پرسشنامه

شرکت‌ها می‌توانند یکسری پرسشنامه را تهیه و تدوین کرده و از مشتریان خود بخواهند که آن‌ها را تکمیل کنند. در گذشته این پرسش‌نامه‌ها به صورت کاغذی و حضوری به مشتری داده می‌شد، اما امروزه به راحتی می‌توانید پرسشنامه‌های الکترونیکی را ایجاد کرده و از طریق ایمیل به مشتریان خود ارسال کنید و از آن‌ها بخواهید که آن را پُر کنند.

گروه‌های متمرکز

می‌توانید سمینارها، جلسات و گفتگوهایی را با مشتریان خود داشته باشید و آن‌ها را بر اساس سن و جنس تقسیم بندی کنید و برای هر کدام به صورت جداگانه تحقیقات بازار را انجام دهید. با استفاده از گروه‌های متمرکز می‌توانید به علایق مشتریان خود نیز پی ببرید.

مصاحبه‌های عمیق

وقتی بتوانید با تک تک مشتریان خود به صورت جداگانه مصاحبه‌هایی را انجام دهید، به درک عمیق‌تر و بهتری از سلایق و نظرات مشتری در خصوص محصول و یا خدمات مورد نظر خود می‌رسید.

بخش بندی بازار

تحقیقات بازار خود را بخش بندی کنید و آن را بر اساس درآمدها، علایق، نقطه نظرات، انتقادات و بازار رقبا به صورت جداگانه مورد تحلیل و بررسی قرار دهید. تحقیقات بازار به صاحبان کسب و کار این امکان را می‌دهد تا بتوانند اطلاعات مفیدی در مورد حداکثر جامعه هدف خود را بدست آورند.

آزمایش محصول

باید در مورد محصولی که تولید می‌کنید اطمینان کامل داشته باشید، از این رو آن را به خوبی مورد آزمایش قرار دهید. شناخت محصول بر اساس ویژگی‌های آن و همچنین نقطه نظرات مشتریان، می‌تواند روند تحقیقات بازار شما را راحت‌تر کرده و هزینه‌های آن را نیز کاهش دهد.

شناخت رفتار خرید مشتری

این نیز بخشی از نظرسنجی فعال کسب و کار در بازار است که باید تمرکز خود را بر روی مشتری قرار بدهید. هدف شناسایی علایق، انگیزه‌ها و دلایل خرید مشتری است تا درک درستی از نحوه وفادارسازی و افزایش فروش بتوان داشت. جهت اطلاع از انواع روش های افزایش فروش کلیک کنید.

 

اهداف تحقیقات بازار

طرح برنامه دقیق

برای اینکه فروش خوبی داشته باشید، نیازمند طرح برنامه دقیق، قیمت‌گذاری و فروش آن هستید که همگی نیازمند یک برنامه‌ریزی حرفه‌ای و حساب شده است.

برای آشنایی با نحوه به دست آوردن اندازه بازار کلیک کنید.

کنترل هزینه‌های بازاریابی

وقتی بتوانید جایگاه محصول خود را در بازار کشف کنید، به این ترتیب بازاریابی شما هدفمندتر خواهد بود و هزینه‌های اضافی را به خاطر مسیر نادرست بازاریابی، کنترل خواهید کرد.

کشف بازارهای جدید

این تحقیقات به شما در مورد مکان‌های جدیدی که امکان فروش محصولاتتان در آن وجود دارد را در اختیارتان قرار می‌دهد. با جمع آوری اطلاعاتی چون سلایق مصرف کننده، انواع محصولات موجود در بازار و قدرت خریداران می‌توان بازارهای جدید را امتحان کرد.

به دست آوردن اطلاعات کامل از رقبا

با تحقیقات بازار شما متوجه خواهید شد که در یک بازار چند رقیب دارید و محصولات و خدمات آن‌ها چه جایگاهی را به خودشان اختصاص داده‌اند.

بررسی تأثیر عوامل بیرونی

عوامل خارجی زیادی بر قدرت و توان خرید مردم و همچنین فروش محصول شما تأثیر خواهد گذاشت که با بررسی آن می‌توانید بهترین روش بازاریابی را اتخاذ کنید. تأثیر عوامل خارجی باید از طریق تحقیقات بازاریابی صورت بگیرد.

 

مزایای تحقیقات بازار

1- تحقیقات بازار زمینه‌های موفقیت کسب و کار شما را فراهم می‌سازد.

2- با تحقیقات بازار به نقاط ضعف و قوت خود و رقیبان‌تان پی خواهید برد.

3- نیازها و تقاضاهای مشتریان را پیدا کرده و برای حل آن‌ها برنامه ریزی نمایید.

4- موفقیت فعالیت خود را اندازه‌گیری نمایید.

5- در هنگام ارائه یک محصول جدید، به راحتی می‌توانید نظر مشتریان و مخاطبان خود در مورد آن را بدست آورید.

6- صرفه جویی در هزینه‌ها برای جلوگیری از انجام تبلیغاتی که برای شما هیچ سودی ندارد.

7- رشد کسب و کار شما افزایش می‌یابد.

 

سخن پایانی…

تحقیقات بازار بخش جدایی ناپذیر از کسب و کار شماست که باید دائم در حال انجام باشد، این مهم به خصوص در هنگام تولید یک محصول و خدمات جدید باید بیشتر مورد بررسی و توجه فعالان عرصه کسب و کار قرار بگیرد تا بتواند نتایج خوبی ایجاد کند. برای شروع کار نیز با انجام پیش امکان سنجی توسط متخصصین می توانید تحقیقی دقیقی داشته باشید. برای سفارش و نوشتن طرح توجیهی کلیک کنید.

برای دریافت خدمات در زمینه انواع تحقیقات بازار می‌توانید با مرکز مشاوره کسب و کار کاردوک از طریق شماره 02166418908 تماس بگیرید.

 

 

 

سؤالات متداول در خصوص انواع تحقیقات بازار

سؤالات پرسشنامه باید چگونه باشد؟

این سؤالات باید کوتاه و به صورت تستی باشد. از ایجاد سؤالاتی که نیاز به تحلیل و نوشتن از طرف فرد مقابل دارد، خودداری کنید.

نمونه‌ای از پرسش‌های تحقیقات بازار را بگویید؟

این سؤالات می‌تواند به شرح زیر باشد:
1- بازار مورد نظر تا چه اندازه‌ای بزرگ است؟
2- با توجه به وضعیت اقتصادی چند درصد احتمال دارد که بازار در آینده رشد کند.
3- چه محصولات و خدمات دیگری مشابه به محصول ماست؟
4- برترین رقبای ما چه کسانی هستند؟
5- بین شما و رقبایتان چه بازارهای مشترکی وجود دارد؟

یک پاسخ بگذارید

ایمیل شما منتشر نمی شود

دریافت مشاوره