دانشنامهراهنمای شرکت هاقوانین کار

ایجاد انگیزه در کارکنان | راه های افزایش انگیزه کارکنان در محل کار

در هر سازمان و یا اُرگانی این مسئله پیش می‌آید که افراد و حتی مدیران زمان‌هایی را دچار احساس بی انگیزگی شوند. از این رو ایجاد انگیزه در کارکنان بسیار مهم است، چرا که هر چقدر کارکنان و اعضای تیم‌ها از انگیزه بالاتری برخوردار باشند، سرعت عمل و راندمان کاری‌شان بالاتر می‌رود. همچنین این مهم ارتباط مستقیمی با پیشرفت شرکت‌ها خواهد داشت. اما ایجاد انگیزه با پاداش دادن و باج دادن تفاوت دارد، در ادامه به شرح روش های کاربردی جهت ایجاد انگیزه ارائه داده ایم. برای دریافت مشاوره کسب و کار کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه ایجاد انگیزه در کارکنان می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره کاردوک از طریق شماره 02166418908 تماس بگیرید.

 

ایجاد انگیزه در کارکنان

انگیزه خود به خود شکل نمی‌گیرد و ناگهان نیز از بین نمی‌رود. از این رو باید راهکارهای عملی را در شرکت‌ها و بین کارمندان ایجاد کنیم تا آن‌ها بتوانند دوباره شور و شوق کار کردن را پیدا کنند. فراموش نکنید وقتی کارمندان انگیزه خود را از دست می‌دهند ممکن است شرکت را ترک کنند و این مهم هزینه‌های زیادی را برای شما به دنبال خواهد داشت. در ادامه ما راه‌هایی را برای بالا بردن و ایجاد انگیزه در کارکنان به شما ارائه می‌دهیم. لطفاً تا انتها همراه ما باشید.

ایجاد یک محیط کار دوستانه

کارمندان شما زمان زیادی از زندگی خود را صرف کار در دفتر می‌کنند. بنابراین سعی کنید تا آنجا که ممکن است محیط دفتر را به عنوان یک محیط  دوستانه و جذاب جلوه دهید. وقتی فضای دلپذیری ایجاد کنید که در آن کارمندان احساس راحتی کنند، هر روز مشتاقانه خانه را به سمت محل کار ترک می‌کنند.

موفقیت کارمندان را تصدیق کنید

همه می‌خواهند بخاطر کاری که انجام داده‌اند، شناخته شوند؛ صرف نظر از این که آیا این برای یک کار یا موفقیت شخصی بوده است. تصدیق شغلی که با یک مدیریت عالی انجام شده باشد بیشتر از آنچه فکر می‌کنید برای یک کارمند مهم خواهد بود. همیشه به یاد داشته باشید که تصدیق کارمندان را همیشه در اولویت خود قرار دهید.

ایجاد انگیزه در کارکنان با دادن پاداش به کارمندان

پاداش به کارمندان باید جدا از حقوق دریافتی باشد و همچنین می‌تواند خلاقیت به خرج دهید و ارزش معنوی پاداش را بالا ببرید. تعریف در جمع، نشان دادن کارمند نمونه به دیگران و… می‌تواند جزء پاداش به کارمندان به حساب آید. مثلاً می‌توانید به عنوان پاداش یک هفته به کارمند خود اجازه دهید که در بهترین مکان پارکینگ خودرو خود را پارک کند. پاداش‌های این چنینی انگیزه‌هایی ساده اما پایدار را به کارمندان می‌دهد.

برقراری ارتباط مثبت

ارتباط برقرار کردن همیشه در محیط‌های کاری رخ می‌دهد. از این رو این ساده‌ترین کاری است که می‌توانید برای بالا بردن انگیزه در کارمندان خود انجام دهید. هر روز مدت کوتاهی را صرف کنید تا یک کلمه با کارمند خود صحبت کنید. این صحبت می‌تواند در مورد نگرانی‌ها، دغدغه‌ها و حتی اعتراضات آن‌ها باشد. وقتی یک کارمند متوجه می‌شود که کسی هست که به حرف‌هایش گوش دهد انگیزه بیشتری برای کار کردن پیدا خواهد کرد.

ایجاد انگیزه در کارکنان | رقابت دوستانه را تشویق کنید

کمی رقابت بین کارمندان ضرری ندارد. یک محیط رقابتی یک محیط تولیدی است. کارکنان را تشویق کنید که در مسابقات یا چالش‌های سالم شرکت کنند. این مهم ممکن است منجر به افزایش رفاقت بین آن‌ها شود. رقابت دوستانه در بین تیم‌ها به تعامل و مشارکت کارکنان کمک می‌کند.

یک هدف معنی دار و ارزشمند داشته باشید

مدیران باید اطمینان حاصل کنند که شرکت دارای دید و برنامه ریزی در سطح سازمانی و فردی است. وقتی کارمندان از مسیر پیش روی خود مطمئن هستند که می‌تواند باعث ارتقاء آن‌ها شود، به سمت یک هدف تلاش می‌کنند. اهداف قابل دستیابی بسیار مفید هستند زیرا باعث می‌شود کارمندان بدون اینکه از آن‌ها سؤال شود، سخت تر کار کنند.

یک مسیر شغلی ایجاد کنید

هنگامی که کارمندان تصوری نسبت به آنچه که ارائه می‌شود و مشوق‌های لازم را داشته باشند، تعهدشان نسبت به کاری که انجام می‌دهند و دستوراتی که کارفرما به آن‌ها می‌دهد نیز افزایش می‌یابد. اعضای تیم شما وقتی فرصتی برای یادگیری مهارتهای جدید دارند، برای سازمان شما و خودشان با ارزش‌تر خواهند بود. آموزش‌های مورد نیاز خود را برای پیشرفت در مشاغل و آگاهی از جدیدترین فن آوری‌ها و اخبار صنعت به کارمندان خود ارائه دهید.

تشویق کار تیمی

مسئولیت‌های گروهی را در بین کارمندان افزایش دهید. در واقع باید کمی روی سلسله مراتب اداری خسته کننده در شرکت خود کار کرده و آن‌ها را حذف کنید. کارمندان را آزاد بگذارید تا بتوانند ایده‌هایشان را از طریق کارهای تیمی دنبال کنند و با هر موفقیت کوچکی به آن‌ها پاداش‌های درخور دهید.

نشانه های بی انگیزگی در کارکنان

قبل از هر اقدامی بهتر است علت آن را بدانیم. بنابراین اگر قصد بالا بردن انگیزه کارکنان‌تان را دارید، در قدم اول باید بی انگیزگی آن‌ها را پیدا کرده و سپس به دنبال راهی برای رفع آن باشید. در نتیجه قبل از آن که اقدامات بالا را انجام بدهید، حتما به ابتدا بی انگیزگی را در کارکنان سازمان‌تان جستجو کنید.

  • پایین آمدن تمرکز
  • درخواست مرخصی مکرر
  • پایین آمدن کیفیت کار
  • بالا رفتن میزان خطا و سهل انگاری ها
  • بی حوصله بودن و دیر آمدن و زود رفتن از محل کار
  • عدم تلاش برای ارتقای شغلی
  • عدم توجه کافی به وظایف و استراتژی کلی سازمان
  • بی اهمیت شمردن اهداف سازمانی

کوتاه سخن اینکه…

در حالی که برای یافتن بهترین انگیزه‌ها برای محل کار خود تلاش می‌کنید، این نکته را بخاطر بسپارید که چه ایده‌هایی برای شرکت شما جواب می‌دهد و کدامیک از آن‌ها مناسب شما و محل کارتان نیستند. هر شرکت متفاوت است؛ برخی از این ایده‌ها ممکن است برای شرکت شما کار کند، در حالی که روش‌های دیگر تأثیری روی انگیزه کارکنان نخواهد گذاشت. فراموش نکنید که کارمندی که از کارش لذت می‌برد، یک سرمایه ارزشمند است. سعی کنید با افزایش شادی و اتحاد بین کارمندان، انگیزه آن‌ها را نیز افزایش دهید. اگر با وجود انجام کارهای فوق هنوز هم بازدهی کارکنان یا سازمان تان در حد مطلوب نیست بهتر است مقاله عارضه یابی سازمانی را نیز مطالعه کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ایجاد انگیزه در کارکنان می‌توانید با مشاوران مرکز مشاوره کاردوک از طریق شماره 02166418908 تماس بگیرید.

 

سؤالات متداول در خصوص ایجاد انگیزه در کارکنان

آیا تعیین زمان‌های مشخص برای استراحت می‌تواند در کارکنان انگیزه ایجاد کند؟

نشستن طولانی مدت سد راه افزایش انگیزه است. استراحت کوتاه هر ساعت یا دو ساعت می‌تواند بر ذهن و بدن شما تأثیر مثبت بگذارد. فراموش نکنید که از روی میز بلند شوید و هوای تازه بخورید.

نقش شفاف‌سازی در انگیزه کارکنان چیست؟

هر رابطه، از جمله روابط کاری، بر اساس اعتماد ساخته می‌شود. پیش فرض شفافیت یکی از بهترین راهها برای تشویق فضای اعتماد در بین شما و تیم شماست. تیمی که به شما اعتماد داشته باشد با انگیزه‌تر فعالیت می‌کند. شفافیت در اطلاع رسانی نیز می‌تواند در ایجاد انگیزه و اتحاد کار تیمی کمک کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره